A múlt hét vége sem volt túlzottan pozitív az ázsiai tőzsdéken, hétfőn reggel pedig folytatták az esést a mutatók. A japán Nikkei 225 index és a kínai Shanghai Composite is több mint 6 százalékkal estek vissza a kereskedés végére, de néhány mutató ennél is többet veszített. Az újabb meredek esés annak volt köszönhető, hogy a befektetők nem bíznak a kormányzati élénkítő csomagok sikerességében.
A japán Nikkei 225 index hétfőn reggel 7162 ponton zárt, ez 6,36 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. Nagyot esett a Shanghai Composite is, mely 6,22 százalékos bukás után 1725 pontig süllyedt. A hongkongi Hang Seng több mint 10 százalékkal gyengült a nap végére, míg a vezető tajvani index 4,65 százalékkal állt alacsonyabban, mint pénteken.
A befektetők többsége nem bízik abban, hogy a kormányzati élénkítő csomagok jelentős pozitív hatással lesznek, a szakemberek szerint egyre több ország lesz kénytelen az IMF-hez fordulni segítségére, a vállalatoktól pedig a korábban vártnál gyengébb profit várható. A japán gazdaság számára különösen kedvezőtlen, hogy a jen napok óta szárnyal a dollárral szemben, ezzel elértéktelenedik az exportra termelő vállalatok tevékenysége. A Nikkei 225 index hétfő reggel 26 éves mélypontig esett.
A koreai nemzeti bank 75 bázisponttal csökkentette a kamatszintet hétfőn, korábban ekkora kamatvágásra még nem volt példa az országban. Az elemzők azonban úgy vélik, hogy a sorozatos kamatcsökkentések sem fognak segíteni a gazdaságon, a recesszió elkerülhetetlen lesz.
A szakembereket elbizonytalanítja az is, hogy egyre több ország fordul pénzügyi segítségért a Nemzetközi Valutaalaphoz. A szervezet bejelentette, hogy Ukrajnának 16,5 milliárd dollárnyi segélyt juttat, míg Magyarországgal megállapodott egy jelentős hitelcsomagról, azonban annak részleteit még nem hozta nyilvánosságra. Fehéroroszország és Pakisztán már korábban jelezték, hogy szintén igényt tartanak az IMF segítségére a hitelválság leküzdésében.