2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meredeken gyengülni kezdett a forint tegnap késő délután az euróval szemben, majd a 245-ös árfolyamról visszapattant, és 244-244,50 körül zárt. Ma reggel azonban tovább folytatódhat az esés.

Tegnap a forinttal együtt a térség többi devizája is gyengült, de azok jórészt megúszták kisebb eséssel. A magyar fizetőeszköz bukásának legfőbb oka továbbra is a globális válságban keresendő. Csökkent a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, aki teheti, igyekszik biztonságos betétekbe menekíteni megmaradt pénzét, ezért a fejlődő országok devizái veszítettek vonzerejükből. A tegnapi visszapattanás után ma reggel ismét 245 fölé gyengült a forint az euróval szemben

A lengyel zlotyval és a cseh koronával együtt esett a forint tegnap délután, majd a bejelentett orosz intézkedések tovább gyengítették a magyar devizát. Az semmiképp nem tesz jót a forintnak, hogy határozatlan időre leállították a kereskedést az orosz részvény- és kötvénypiacon, ez ugyanis csak növeli a pánikot a régióban.

Az amerikai pénzügyi szektorból érkező kiábrándító hírek is a forint gyengülése irányába hatnak: mivel a bankoknak egyre kevesebb a pénzük, ezért azt igyekeznek minél biztonságosabb helyre befektetni. A korábban vonzó kelet-közép-európai devizák most egy időre háttérbe szorulnak, és az állampapír-piacon is emelkedtek ismét a hozamok a csökkenő érdeklődés miatt.

Simor András tegnapi kommentárja is befolyásolhatta a forint kereskedését. A jegybank elnöke arról beszélt, hogy az infláció jó úton halad Magyarországon, az olajárak esése miatt akár a korábban tervezett 2010-es dátumnál előbb is elérhető lesz a 3 százalékos inflációs cél. A piac ebből arra következtetett, hogy a közeljövőben megkezdődhetnek a kamatcsökkentések az MNB részéről. Simor szerint az olajárak zuhanása meg fog látszani a jegybank novemberben megjelenő inflációs jelentésében.

Ma reggel a tegnapi 244,30 körüli szintről indult a forint, a nyitás után ismét gyengülni kezdett. 9 óra után már 245,30 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár 170,95 forintba került. Az amerikai fizetőeszköz gyengült az euróval szemben, reggel 1,4345-nél állt az euró/dollár jegyzés.

Euró/forint árfolyam az elmúlt öt napban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!