Tegnap a forinttal együtt a térség többi devizája is gyengült, de azok jórészt megúszták kisebb eséssel. A magyar fizetőeszköz bukásának legfőbb oka továbbra is a globális válságban keresendő. Csökkent a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, aki teheti, igyekszik biztonságos betétekbe menekíteni megmaradt pénzét, ezért a fejlődő országok devizái veszítettek vonzerejükből. A tegnapi visszapattanás után ma reggel ismét 245 fölé gyengült a forint az euróval szemben
A lengyel zlotyval és a cseh koronával együtt esett a forint tegnap délután, majd a bejelentett orosz intézkedések tovább gyengítették a magyar devizát. Az semmiképp nem tesz jót a forintnak, hogy határozatlan időre leállították a kereskedést az orosz részvény- és kötvénypiacon, ez ugyanis csak növeli a pánikot a régióban.
Az amerikai pénzügyi szektorból érkező kiábrándító hírek is a forint gyengülése irányába hatnak: mivel a bankoknak egyre kevesebb a pénzük, ezért azt igyekeznek minél biztonságosabb helyre befektetni. A korábban vonzó kelet-közép-európai devizák most egy időre háttérbe szorulnak, és az állampapír-piacon is emelkedtek ismét a hozamok a csökkenő érdeklődés miatt.
Simor András tegnapi kommentárja is befolyásolhatta a forint kereskedését. A jegybank elnöke arról beszélt, hogy az infláció jó úton halad Magyarországon, az olajárak esése miatt akár a korábban tervezett 2010-es dátumnál előbb is elérhető lesz a 3 százalékos inflációs cél. A piac ebből arra következtetett, hogy a közeljövőben megkezdődhetnek a kamatcsökkentések az MNB részéről. Simor szerint az olajárak zuhanása meg fog látszani a jegybank novemberben megjelenő inflációs jelentésében.
Ma reggel a tegnapi 244,30 körüli szintről indult a forint, a nyitás után ismét gyengülni kezdett. 9 óra után már 245,30 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár 170,95 forintba került. Az amerikai fizetőeszköz gyengült az euróval szemben, reggel 1,4345-nél állt az euró/dollár jegyzés.
Euró/forint árfolyam az elmúlt öt napban: