3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyenge makroadatok és a pénzügyi szektor problémái miatt gyengültek ismét a vezető amerikai részvényindexek, a technológiai szektor viszont jól szerepelt, mivel a félvezetőgyártók pozitív híreket közöltek. A Dow Jones index közel 1 százalékkal gyengült a nap végére.

Az amerikai részvénypiacok még mindig ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint a múlt héten: gyenge makroadatok, hitelválság és az olajár hullámzása. Tegnap a kerekedés első felében a gyenge kiskereskedelmi adatok húzták lefelé az indexeket, az olajár emelkedése és a hitelválság miatti félelmek csak erősítették a pesszimista hangulatot.

A Dow Jones ipari index 11 532 ponton zárt, ez 0,94 százalékkal maradt el keddi értékétől. A többi vezető index megúszta kisebb gyengüléssel a napot: a Standard & Poor's 0,29 százalékot veszített, a Nasdaq pedig 0,08 százalékkal gyengült.

A nyitás előtt közölték Amerikában, hogy a kiskereskedelmi forgalom a várt kismértékű emelkedés helyett 0,1 százalékkal csökkent a múlt hónapban. Az autóeladások nélkül 0,4 százalékos volt a bővülés, júniusban még 0,8 százalékkal emelkedett a forgalom. A gyenge kiskereskedelmi adat arra utal, hogy a gazdaság lassulása, az emelkedő infláció és a növekvő munkanélküliség miatt továbbra is kevesebbet fogyasztanak az emberek.

Az olaj ára közel 3 dollárral emelkedett, miután megjelentek a vártnál gyengébb múlt heti olajkészlet-adatok. A statisztika szerint 400 ezer hordóval csökkentek a készletek szemben az előző hét 1,7 millió hordós növekedésével. Tegnap a nap végén 116 dollárba került egy hordó olaj, ez 2,99 dollárral volt magasabb a keddi árfolyamnál.

Ma is fontos makroadatok jelennek meg a tengerentúlon: délután magyar idő szerint fél háromkor közlik a júliusi inflációs adatokat. Az elemzők arra számítanak, hogy a pénzromlás üteme tovább emelkedik a júniusi 5 százalékról, 5,2 százalékos adatra számítanak ma. Az élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével számított maginfláció maradhat 2,4 százalékon.

Délelőtt Európában is fontos makroadatok jelennek meg: Németországból és az eurozónából a gazdasági növekedés második negyedéves adatait ismerhetjük meg. Mindkét európai adattól csökkenést várnak a szakemberek negyedéves szinten. Hazánkban a KSH szintén a GDP-növekedés második negyedéves adatát közli reggel kilenckor.

Az ázsiai piacok nagyrészt gyengültek ma reggel az amerikából érkező negatív hírek hatására. A japán Nikkei 225 index 0,43 százalékot bukott, a hongkongi Hang Seng 0,12 százalékot veszített értékéből, a Shangahi Composite pedig 0,69 százalékkal állt tegnapi értéke alatt a kereskedés második felében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!