Mi az alapkamat, mi a jelentősége? Az alapkamatot irányadó rátának is nevezik azért, mert ezen hiteleznek a legjobb adósnak, s a bankrendszerben a kereskedelmi bankközi kamatok is ennek megfelelően, ehhez kötve tovább emelkednek, illetve csökkennek. Az alapkamat emelésével a forintbetétek utáni kamatszint is automatikusan emelkedik, ezért a külföldi befektetőknek jobban megéri a pénzt nálunk tartani, s a külföldi devizát forintra váltani, ezért a forint árfolyamára pozitív hatást gyakorol a kamatemelés, erősíti azt - kezdi elemzését a Quaestor a délelőtti rendkívüli kamatemelés után.
A kamatemelést monetáris (pénzpolitikai) szigorításnak is nevezik, éppen azért, mert a forinthitel-kamatok emelkednek, s drágul a finanszírozás, többe kerül a vállalatoknak és a fogyasztóknak is a hitelfelvétel forintban, ebből következik, hogy a beruházásokat a kamatemelés visszaveti, a hitelből történő fogyasztás lassul, vagy csökken, ami végeredményben a gazdaság további lassulásához vezethet. Ez tehát a kamatemelés negatív hatása.
A magasabb kamatszint viszont a megtakarításokat segíti, a forint betéti kamatok is emelkednek. Ezzel együtt segíti a kamatemelés az állam forráshoz történő jutását is, mivel az állampapírpiaci hozamok emelkednek. A külföldi befektetők állampapír-vásárlásra pedig szintén erősíti a forintot.
A jelenleg kialakult bizalmi válságban a bankok egyetlen „olcsó” helyről juthatnak csak forráshoz ez pedig nem más, mint az ügyfélbetét állomány. A bankoknál magasabb kamatra elhelyezett betétek, összegyűjtve pedig tovább növeli a már amúgy is kiszáradt bankközi likviditást.
A részvénypiacok szempontjából ez a 300 bázispontos kamatemelés nem tekinthető megfontolt lépésnek az MNB részéről. Vélhetően a jegybank a forint védelmében minden eszközt bevethetőnek ítél meg. Ráadásul ez egyértelmű üzenet a piacnak, amikor a bizonytalanság, és a sebezhetőség a nemzeti ünnep és a kereskedési szünnapok miatt megnőtt. A hétfői kamatmeghatározó ülésen az MNB monetáris tanácsának tagjai a kamattartást erősítették meg, s nem utaltak a kamatemelés lehetőségére, amellyel elébe mehetett volna az MNB már egy kicsit a spekulatív támadásoknak, de erről nem volt szó. A mai tűzoltó jellegű intézkedéssel a befektetők körében tovább nőhetett a bizonytalanság (is).
A kialakult kockázatokat újra kell értékelniük a befektetőknek, és ez várhatóan további átárazódásokat hozhat a forint és a BÉT piacán is. Technikailag az EURHUF piacán 290-es célár rajzolódott ki ma reggel, azonban a mai kamatemelés ellenére akár 300-as szintig is elgyengülhet a kurzus a pattanásig feszült helyzetben. A rengeteg bizonytalanság mellett egy biztos; kis nyitott gazdaság vagyunk, és kiváló célpont a külföldi spekulánsok tányérján.