3p

A Magyar Nemzeti Bank a forintot ért spekulációs támadás elleni fegyverként alkalmazta most a kamatemelés eszközét. Az úgynevezett hosszú hétvége alatt a külföldi befektetők tovább gyengíthették volna a forintot, amelynek most a jegybank elébe próbált vágni - olvasható a Quaestor elemzésében.

Mi az alapkamat, mi a jelentősége? Az alapkamatot irányadó rátának is nevezik azért, mert ezen hiteleznek a legjobb adósnak, s a bankrendszerben a kereskedelmi bankközi kamatok is ennek megfelelően, ehhez kötve tovább emelkednek, illetve csökkennek. Az alapkamat emelésével a forintbetétek utáni kamatszint is automatikusan emelkedik, ezért a külföldi befektetőknek jobban megéri a pénzt nálunk tartani, s a külföldi devizát forintra váltani, ezért a forint árfolyamára pozitív hatást gyakorol a kamatemelés, erősíti azt - kezdi elemzését a Quaestor a délelőtti rendkívüli kamatemelés után.

A kamatemelést monetáris (pénzpolitikai) szigorításnak is nevezik, éppen azért, mert a forinthitel-kamatok emelkednek, s drágul a finanszírozás, többe kerül a vállalatoknak és a fogyasztóknak is a hitelfelvétel forintban, ebből következik, hogy a beruházásokat a kamatemelés visszaveti, a hitelből történő fogyasztás lassul, vagy csökken, ami végeredményben a gazdaság további lassulásához vezethet. Ez tehát a kamatemelés negatív hatása.


A magasabb kamatszint viszont a megtakarításokat segíti, a forint betéti kamatok is emelkednek. Ezzel együtt segíti a kamatemelés az állam forráshoz történő jutását is, mivel az állampapírpiaci hozamok emelkednek. A külföldi befektetők állampapír-vásárlásra pedig szintén erősíti a forintot.

A jelenleg kialakult bizalmi válságban a bankok egyetlen „olcsó” helyről juthatnak csak forráshoz ez pedig nem más, mint az ügyfélbetét állomány. A bankoknál magasabb kamatra elhelyezett betétek, összegyűjtve pedig tovább növeli a már amúgy is kiszáradt bankközi likviditást.

A részvénypiacok szempontjából ez a 300 bázispontos kamatemelés nem tekinthető megfontolt lépésnek az MNB részéről. Vélhetően a jegybank a forint védelmében minden eszközt bevethetőnek ítél meg. Ráadásul ez egyértelmű üzenet a piacnak, amikor a bizonytalanság, és a sebezhetőség a nemzeti ünnep és a kereskedési szünnapok miatt megnőtt. A hétfői kamatmeghatározó ülésen az MNB monetáris tanácsának tagjai a kamattartást erősítették meg, s nem utaltak a kamatemelés lehetőségére, amellyel elébe mehetett volna az MNB már egy kicsit a spekulatív támadásoknak, de erről nem volt szó. A mai tűzoltó jellegű intézkedéssel a befektetők körében tovább nőhetett a bizonytalanság (is).

A kialakult kockázatokat újra kell értékelniük a befektetőknek, és ez várhatóan további átárazódásokat hozhat a forint és a BÉT piacán is. Technikailag az EURHUF piacán 290-es célár rajzolódott ki ma reggel, azonban a mai kamatemelés ellenére akár 300-as szintig is elgyengülhet a kurzus a pattanásig feszült helyzetben. A rengeteg bizonytalanság mellett egy biztos; kis nyitott gazdaság vagyunk, és kiváló célpont a külföldi spekulánsok tányérján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!