Jövő héten jönnek a nagy áruházláncok a Q3-es számaikkal, melyektől akkora a piaci félelem, hogy pénteken ezeket a cégeket is szépen megszórták. Apropó szórás, a pénteki igen érdekes nap volt. Már hetek óta, a kereskedés utolsó fél órában (legtöbbször) felhúzták a piacot (rekord méretű nyitott shortok vannak benne, ami már köztudott). Valahogy pénteken egy kicsit hamarabb időzítették ezt és már jóval a szokott idő előtt felpattant a piac. Mindenki várta a záró megbízások irányának kialakulását, és mivel a piacot előtte felhúzták, a záró orderek meg szépen visszaverték azt. Jó kis móka.
Persze a negatív zárás nem volt véletlen, a héten csak rossz adat jött ki. Ehhez jött még pénteken egy gyalázatos fogyasztói bizalmi index szám, mely az utóbbi 15 év második legalcsonyabb értéke. Nem csoda: 100 USD az olaj, a jelzálogra fizetett kamatok szépen megugranak, de hát minderről jó előre, még augusztusban írtunk. Hát most itt van. Győznek a fundamentumok, esik a piac.
Technikailag is eléggé rossz a hangulat, a 200 napos MA még ami tart, ám az a 4 éves Up-trend alja (a DOW esetében kb. 12800-12900, S&P 1400 környéke). A tech papírok is szépen megbicsaklottak, és a legrosszabb az, hogy pont a gazdaságnak az a lába látszik inogni, ami még mindent tartott: a vállalati befektetések. Mindenki azzal érvelt, hogy hiába gyenge a fogyasztó, majd a vállalati beruházások megtartják a GDP-t. Hát, a CISCO nem így érzi... . A gyenge dollár viszont sokat segít, mert az export (amíg van) sokat nyom a latba a GDP számításánál.. Így valószínű, hogy a heti külker mérlegadatok publikálása áttán, a Q3-as GDP-t majd felfele módosítják...
Ami még meglepő, hogy a DAX milyen NAGYON erős (sell USA buy the rest, még mindig!!). //Ez a globalizáció két élű ám, ne csak akkor hagoztassuk, amikor felfele megy a piac, most is kéne, hiszen ha az USA fogyasztói nem, akkor ki veszi majd meg az ázsiai termékeket? (Ázsia most persze jóval erősebb mint 8 éve, de még nem áll 100 százalékosan saját lábán).//
A német indexet most a DT, EON, RWE és a sok deffenzív papír tartja, a pénzügyi papírok meg már az utolsó utánikat lehellik. Én elkezdtem csipegetni megint bankokat. Most "underowned", és már csak riogatással (minden nap más banknál riogatnak 10 milliárd dolláros leírással, pénteken a Barclays volt az áldozat) lehet kicsit lenyomni őket. A vételnél szempont, hogy olyan európai bankok papírjait választom, melyek nagy retail hálózattal és kelet-európai fókusszal rendelkezik. Persze az alját nem találja el az ember, de majd ha már a rossz hírekre sem esnek, akkor az már az alja.
A másik ok, hogy már kezdik beárazni az armageddont, de sok szektor, pl. a technológiai csak most kezdi. Sok tech drága, és még szerintem korrigálhatnak is további megszakítással, hiszen mint a héten kiderült, még sem annyira "safe"-ek. Amúgy is veszélyesek ezek a szektorok, ahogy a korábbi másik sztár, az olajszektor is, hiszen egy lehűlő gazdaságnak kevesebb olaj kell. Amint az olaj elindul lefele, az olajszektort is meg fogják szórni szépen...
A kamatok meg szépen, bár ezeken a szinteken igencsak bátortalanul, de esnek. A hosszú hozamokat húzza le a rövid oldal szárnyalása, de USA 10Yr 4% NAGYON erős szint, mint ahogy az európai hozamoknál is. A 4,3% volt az USA 10Yr fontos szintje, ami nagy nehezen elesett, de a piac gyorsan visszamozdul egy kis optimizmus esetén, ami mutatja, hogy ezeken a szinteken óvatosan kell már evezni... A FED csökkent 4%-ra (ezt is már írjuk lassan 4 hónapja, nem is fecsérelek rá több időt).
Az ázsiai piacok sem bírják a nagy gravitációt, és szépen (hozzájuk mérten) lassan esnek. A JPY erősödése - 111 már az USD-ral szemben - nem segít az exportőröknek, meg az USA fogyasztó parázása sem, így japán valószínű továbbra is érzékeny lesz.
Ejtsünk egy szót a végén itt már hónapokkal ezelőtt kivesézett, végül pár magyar brókerház által is lekommentált "Level 3"-as banki eredményekről. A Citibanknak 150bn USD ilyen tétele van. Úhhh. Biztos csődbe megy - mondhatná a felületes szemlélő. A "Level 3", bár igen, értékelése csak banki módszerekkel lehet, mivel nem likvid instrumentumok vannak ebben a körben, nem azt jelenti, hogy az össze TOXIC WASTE! Az OTP-nek is lenne elég, meg lehet nyugodni, ha így sorolgatnánk be a mérlegét. Hiszen az összes banki hitel is idetartozik, amit a bankok nyújtnak, vagy inkább ne is nyújtsák?? Ez a BANKOK MŰKÖDÉSÉVEL VELE JÁR. Csak mivel ott vannak más, újracsomagolt kegyegő bombák is bizonyos bankoknál, mindenki rátámadott a "Level 3"-ra és elátkozta "am Block". Ennyi.
Hja és még vmi, a Norvég olajalap, ami szintén vagy 350BN USD-t kezel, megemeli a részvényallokációját 50%-ről 60%-ra! Ez ami tartja a piacban a lelket, meg a sok trilliós jegybanki tartalékok, melyeket lassan, mint befektetési alapként kezdenek kezelni (hogy jó-e ez, majd évek múltán kiderül) és megindulnak a diverzifikáció nagy mezején, emelik majd a részvény és más bef. kategóriák súlyát (ahogy ezt a kínaiak esetében kvázi tényként lehet kezelni). Ha ez a sok zs (és a hit benne) nem lenne, az USA már rég minimum 10%-kal lejjebb lenne.
Szép hétnek nézünk elébe, jönnek tovább a vállalati eredmények, ilyenkor jobb kivárni (főleg akkor, amikor egy-egy "earnings miss"-nek jóval nagyobb az esélye, mint pár éve), amúgy tényleg befektetés helyett olyan lesz a dolog, mint a kaszinóban.