2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap újabb rekordszintre, 140 dollár fölé emelkedett az olaj árfolyama a New York-i árutőzsdén miután az OPEC elnöke 170 dolláros olajárat jósolt még idén nyárra, Líbia pedig termelésének csökkentését jelentette be.

140,39 dollár az új rekord az olaj történetében, ezt a szintet tegnap napközben érte el a nyersanyag. Végül a nap végére 139,64 dollárig esett vissza az ár, de ez is újabb rekord, sőt több mint 5 dolláros emelkedés szerdához képest. Az újabb jelentős dráguláshoz hozzájárult, hogy Líbia bejelentette kitermelésének csökkentését, az OPEC elnökének előrejelzései további negatív hangulatot szültek, a dollár pedig tovább gyengült a többi vezető devizához képest.

Az OPEC elnöke tegnap egy francia tévétársaságnak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte idén nyáron 170 dollár környékére emelkedik majd az olaj ára, később az év második felében kezdődhet egy lassú csökkenés. A korábbi rekordszint 139,89 dollár volt, ezután tegnap először lépte át a 140 dolláros szintet az olaj.

Líbia szintén tegnap jelentette be, hogy csökkenti olajtermelését, szerintük ugyanis az olajpiac jelenleg el van látva nyersanyaggal. Az állami olajtársaság vezetője azt nem kívánta elárulni, mikor hozták meg a döntést a kitermelés csökkentéséről.

Közben az orosz Gazprom vezetője bírálta az OPEC-et, Alekszej Miller szerint a nemzetközi szervezet nem tudja kordában tartani az olajárat, mostanra lényegében semmilyen befolyása nincs az ár mozgására. Korábban a Gazprom 250 dolláros olajárat sem tartott elképzelhetetlennek.

Az olajár emelkedéséhez hozzájárul az is, hogy a Fed jelenleg nem tudja emelni a kamatot, hogy ezzel is védje a dollárt. Az olajár elszabadulásának egyik oka ugyanis a gyenge dollár. A gazdasági növekedés visszaesése miatt azonban jelenleg az amerikai jegybank nem teheti meg, hogy emel a kamaton, mivel azt nem bírná ki az Egyesült Államok gazdasága recesszió nélkül.

Az olajlufi kipukkadását jósolja Diane Garnick, az Invesco elemzője, aki szerint a következő hat hónapban 25 százalékkal eshet vissza a nyersanyag ára. Garnick szerint a fejlődő országokban túlzott a kereslet az olaj iránt, ez hamarosan vissza fog esni, így csökkenésnek indulhat az árfolyam.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!