További két ingatlanalap, a Raiffeisen Ingatlan Alap és az Európa Ingatlanbefektetési Alap jegyeit vezetik be a Budapesti Értéktőzsdére, miután a két befektetési alap zártvégűvé alakult - olvasható a BÉT pénteken kiadott közleményében. Tavaly ősszel a befektetési jegyek kereskedésének tíznapos felfüggesztése után vált lehetővé, hogy a korábban nyíltvégű ingatlanalapok zártvégűvé alakuljanak.
A Tőkepiaci törvény értelmében a zártvégű vagy zártvégűvé alakuló ingatlanalapok jegyeit be kell vezetni a tőzsdére, ezért jelenik meg most két újabb alap a piacon. Korábban már zártvégűvé alakult a Macrogamma Befektetési Alapkezelő Zrt MAG Ingatlan Alap, melynek jegyeivel már egy ideje lehet kereskedni.
"Az alapok tőzsdei bevezetésének célja, hogy a befektetők a befektetési jegyekkel a futamidő alatt átlátható módon, szabályozott feltételek mellett tudjanak kereskedni. A tőzsdei kereskedés lehetővé teszi a befektetési jegyek likvid másodlagos piacának kialakulását" - olvasható a tőzsde közleményében.
Az ingatlanalapok hosszabb távú működésének érdekében tavaly novemberben törvénymódosítás révén vált lehetővé, hogy a nyíltvégű ingatlanalapok zártvégűvé alakuljanak.A megváltozott gazdasági és ingatlanpiaci körülmények között ugyanis - függően az adott alap likviditási helyzetétől - a befektetéseiket hosszabb távon az alapban megtartani kívánó befektetők érdekeit jobban szolgálhatja egy zártvégű formában működő ingatlan befektetési alap, ahol a kezelt vagyon nagysága és az alap likviditása nem függ a befektetők befektetési jegy vételi vagy visszaváltási szándékától. Zártvégű alap esetében a befektetési jegyek visszaváltására csak a futamidő lejártával, az alap megszűnésével kerülhet sor, az alapok tőzsdei kereskedése ugyanakkor továbbra is biztosíthatja a befektetők számára folyamatos kiszállási lehetőséget.
Tavaly ősszel olyan sokan akarták kivenni a pénzüket az ingatlanalapokból, hogy tíz napra fel is kellett függeszteni a jegyek kereskedését, majd a törvényi változások után indulhattak újra az alapok. A legfontosabb módosítás, hogy azóta csak 90 napos határidővel váltják vissza a jegyeket.
Az ingatlanalapok a jelenlegi formában valószínűleg nem sokáig fognak már működni, azonban ennek a befektetési formának a jövőben is van létjogosultsága - hangzott el ezzel kapcsolatban csütörtökön a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) sajtóbeszélgetésén. A szakmai szervezet most azon dolgozik, hogy megreformálja a befektetési alapok működését, a jövőben egy külön törvény szabályozza ezt a területet.