Az olaj tegnap 126,77 dolláron zárt, ez 4,58 dollárral magasabb keddi árfolyamánál. Napközben 127,39 dollárig szárnyalt az árfolyam. Július tizedike óta ez volt a legnagyobb emelekdés egyetlen nap alatt, akkor 5,60 dollárral lett drágább a nyersanyag. Abban még az elemzők sem értenek egyet, hogy most mi következik: mehet vissza 140 fölé az árfolyam, vagy a tegnapi csak egyszeri megugrás volt.
Az elmúlt hetek zuhanása után mindenképp meglepő volt, hogy egy nap alatt több mint 4 dollárral drágult az olaj. Tegnap közölték a múlt heti olajkészlet-adatokat a tengerentúlon, melyek első ránézésre pozitívak lettek. A várt 1,3 millió hordó helyett 100 ezer hordóval csökkentek a készletek. A részletesebb számokat megnézve kiderül, hogy a gázolaj esetében 3,5 millió hordós volt a csökkenés, miközben 400 ezer hordós emelkedést vártak. Mindez azt jelzi, hogy az elmúlt hetek keresletcsökkenése után most ismét egyre többen ültek autóba az Egyesült Államokban. Az utóbbi időszakban az olajár meredek zuhanását azzal magyarázták a szakemberek, hogy visszaesett a kereslet.
Most a gázolajkészletek jelentős csökkenéséből az elemzők azt olvassák ki, hogy elhamarkodott volt az optimizmus. Sokak szerint az utóbbi időben annyival csökkent az olaj ára, hogy már elég olcsó lett ahhoz, hogy újra emelkedjen a kereslet. Mások viszont úgy gondolják, hogy a készletek mostani csökkenése mindössze szezonális okokkal magyarázható, a nyári időszakban mindig többet ülnek autóba az amerikaiak.
A készletadatok mellett az olajár emelkedéséhez hozzájárult az is, hogy tegnap bejelentették: szeptemberben távozik posztjáról Ehud Olmert izraeli miniszterelnök. Mindez újra labilissá teheti a közel-keleti békét, és mivel a térség az egyik legfontosabb olajkitermelő körzet, ezért Amerikának az az érdeke, hogy béke legyen.
A Goldman Sachs tegnap kiadott elemzése is erősítette az olaj árát: az elemzőcég megerősítette, hogy véleménye szerint az év végéig eléri majd a 149 dolláros hordónkénti árat az olaj. Korábban már kiadott erről egy elemzést a Goldman, most annak állítását erősítették meg.
A cég szakemberei szerint a keresletvisszaesés csak átmeneti az olajpiacon, a kitermelés csökkenése és az igények növekedése továbbra is fennáll. A Goldman elemzői szerint a magas olajárat a spekulatív tőke beáramlása okozta részben, ennek veszélye továbbra sem csillapodott.