A részvények árfolyama sok esetben még mindig túl magas. Hogy miért? Nézzük meg, hol kereskednek a cég adósságpapírjaival. Az ún. "high yield" vagy "junk" kötvények piacán a kötvények átlagos ára lassan 50-60% közötti, mely azt mutatja, hogy olyan 20-40% közötti recovery value-t (csőd utáni maradványérték) feltételezve a vállalat csődkockázata a következő 5 évben közel 70%-os! Ez hihetetlenül magas érték: nem csak abszolút, hanem a részvények árához illetve a korábbi évtizedek átlagához illetve korábbi recessziókhoz mérten is.
Ebben a hitelfelárban (átlag közel 15%-18%!) persze egy jó adag likviditási prémium is benne van. Mivel mindenki egyszerre ad el, sok befektető pánikol, a korábban szentnek hitt hedge-fundok, melyek mint most kiderül szintén vízzel főznek, és az óriási hozamuk nem volt más mint az óriási tőkeáttételük eredménye, szóval ezek az alapok most adnak, mert adniuk kell. Mert a befektetők vonják ki pénzüket, mert félnek, hogy a nagy tőkeáttétel miatt a pénzük nagyon leolvadhat, ha a hedge-fund épp rossz irányban van pozicionálva. Szóval mivel a befektetők viszik ki a pénzüket, a hedge-alap-managernek meg el kell adnia a befektetéseit, hogy ki tudja fizetni a befektetőt. Egy ilyen piacba, amikor mindenki keresi a likviditást, és csak úgy kapkod érte: ez egy halálos döfés. Nem véletlen, hogy annyi hedge-alap ment tönkre eddig idén és majd megy is még a következő hónapokban.
A nagy misztikumnak vége, de nem csak itt, hanem a gazdaságban máshol is. Szóval mivel sok eladó van, és kevés vevő: mindenki egy kulcslyukon szeretne távozni, ez azt jelenti, hogy minden követelés ára irtózatosat esett. Addig esik, amíg nem jön valaki, és meg nem veszi azt. És mivel amíg magas az ár, addig sok pénz kell hozzá, hát addig esik, amíg elég alacsony nem lesz az ár, hogy a befektetőt még egy igen negatív (csőd) szcenárió esetén is kellően kompenzálja. Ezt az árat lassan elérik a papírok. Sok junk kötvény 30-50 közötti áron megy, mely figyelembe véve a korábbi évtizedek átlagos csőd utáni maradványértékét már jó árat jelent néhány ún. distressed alapnak (ezek arra bazíroznak röviden, hogy megvesznek olcsón kötvényeket, melyeket másnak el KELL adnia különböző okok miatt), akik megveszik ezeket, és egy esetleges csőd esetén átveszik a vállalatot a korábbi részvényesektől. Hiszen a részvényes csak a MARADÉKOT kapja, a részvényes van a legkockázatosabb helyen a tőkestruktúrában, ezért lehet részvényekkel olyan nagyon keresni, meg bukni a kötvényekkel meg kevésbé (relatíve). Kockázat-hozam.
Szóval ezek a befektetők, akik mint a keselyű lecsapnak az áldozatra, ezek lesznek a következő évek sztárjai. Ők lesznek a következő évek új milliárdosai, ha csak nem kerül a világgazdaság nagyobb gázba. A sok csődbement vállalat átmegy majd a hitelezők kezébe, akik új részvényesek lesznek, és majd hitelt vesznek fel a tőkeszerkezetük optimalizálása miatt. Ezzel a körforgás kezdődhet elölről…. De ez adja a dolog szépségét is.