Ismét gyengült a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe szerdán, a nemzetközi piacokat követve a pesti tőzsde is jókora eséssel zárta a napot. A forint az MNB kamatemelése után hullámzott az euróval szemben, hol ismét megközelítette a 280-as árfolyamot, hol pedig 275 alá erősödött. A hosszú hétvége előtt az OTP pluszban tudott zárni, a Mol viszont több mint 8 százalékkal lett olcsóbb.
A BUX index délután 11 916 ponton zárt, ez 3,43 százalékkal volt alacsonyabb, mint a keddi záráskor. A részvényforgalom továbbra is magasabb az átlagnál, ma közel 38 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül az OTP produkálta a legnagyobb mozgást napközben, a közel 10 százalékos mínuszból a végére 2699 forintra jöttek fel a bankrészvények, ami 1,85 százalékkal volt magasabb a keddi árfolyamnál.
A Mol viszont 9600 forintig esett vissza, ez 8,57 százalékkal, 900 forinttal maradt el a keddi ártól. Pedig a svájci UBS elemzői vételre ajánlották a magyar olajcég papírjait, a célárukat viszont 35 százalékkal 13 000 forintra csökkentették. A Magyar Telekom 560 forintig esett vissza a végére, ez 6,67 százalékkal volt alacsonyabb, mint kedden.
A végére mínuszban zártak a gyógyszerpapírok is, melyek közül az Egis közel 1 százalékos esés után 10 000 forintba került délután, míg a Richter 0,18 százalékos esés után 27 450 forinton zárt.
A nap legfontosabb eseménye az volt, hogy az MNB meglepetésre 3 százalékkal emelte az alapkamatot, hogy kivédje a forint elleni spekulációs támadásokat. A magyar deviza árfolyama tegnap délután lépte át a 280-as szintet az euróval szemben, majd ma reggel még egy kicsit tovább gyengült. Délelőtt aztán a kamatemelés valamelyest megnyugtatta a piacot, utána hullámzó teljesítményt láthattunk a forinttól. A tőzsdezárás után nem sokkal 275,53 forintot kellett fizetni egy euróért.
A nemzetközi piacokon továbbra is a pesszimizmus az úr: a nemzetközi indexek délutánra 4 százalék feletti mínuszban voltak, míg a Wall Street vezető mutatói a nyitás után több mint 2 százalékkal álltak keddi értékük alatt. Az esés oka jórészt az, hogy az amerikai gazdaság várható lassulása érzékenyen érinti a nagyvállalatok profitját, az európai cégek szempontjából pedig az exportpiacok szűkülését jelentheti.