Októberben meredeken zuhantak a részvényárak a Budapesti Értéktőzsdén, mindez a forint mélyrepülésével párosult. Rég volt példa hasonlóra: a BUX index 28,4 százalékot esett egyetlen hónap alatt, a vezető részvények mindegyike kétszámjegyű szakadást produkált. A világ szinte minden tőzsdéje meredek lejtmenetbe kapcsolt, a tengerentúlon is sokéves mélypontok dőltek meg.
A BUX index október elején még 18 869 ponton állt, a hónap utolsó napjára ez 13 506 pontig süllyedt. Ez 28,4 százalékos, 5353 pontos zuhanást jelentett. A hónapon belül ennél is nagyobb volt a szakadás, hiszen mélypontját október 27-én érte el a magyar tőzsdemutató, akkor mindössze 10 751 ponton, közel 44 százalékkal októberi csúcspontja alatt állt az index.
A vezető magyar részvények közül az OTP lett a hónap vesztese, a bankpapírok az október elsején tapasztalt 6110 forintos záróárukat a hónap végére 3369 forintra redukálták. Ezzel a részvények értékük több mint 40 százalékát elveszítették, de ha az október 27-i mélypontot nézzük akkor ennél is rosszabb a helyzet: akkor 60 százalékos volt a mínusz.
Az OTP igazán akkor rendült meg, amikor október elején elterjedtek olyan hírek, hogy a magyar bankot államosítják. Előtte három nap alatt 45 százalékkal lettek olcsóbbak a részvények, részben ez táplálhatta a zuhanást. A vállalat folyamatosan igyekezett megnyugtatni a befektetőket arról, hogy a bank tőkehelyzete stabil.
A Mol sem jött ki sokkal jobban ebből a hónapból: az olajrészvények 4545 forinttal lettek olcsóbbak október végére, a 10 995 forintos árfolyam 29,2 százalékos esést jelent a hónap elejéhez képest. A mélypont 8200 forintnál volt 27-én, majd az utolsó napokban onnan kapaszkodtak vissza a részvények.
A Magyar Telekom közel 20 százalékot bukott egyetlen hónap alatt, a távközlési papírok október elején még 800 forintról indultak, majd a végén 644 forint lett az árfolyamuk. Mivel a Telekom osztalékrészvény, így elsősorban az állampapírpiaci nehézségek és a forint gyengélkedése hajtották lefelé az árfolyamát. Ha ugyanis magasak a hozamok a kötvénypiacon, akkor egy osztalékrészvény kevésbé vonzó a befektetők számára.
A gyógyszerrészvények jöttek ki legjobban az elmúlt egy hónapból, bár mindkét papír több mint 12 százalékkal lett olcsóbb. Az Egis 10 000 forint alatt is járt a hónapban, majd a 10 000 forintos pénteki záróára 11,3 százalékkal maradt el a hónap első napjától. A Richter több mint 3000 forinttal lett olcsóbb, ez 10,4 százalékos bukást jelentett a nagyobbik gyógyszergyártónak.
A BUX index októberi teljesítménye:
A világon szinte mindenütt pánik uralkodott októberben, a részvényindexek jelentősen estek, bár a BUX zuhanása így is kimagasló volt. Régiónkban a lengyel WIG 20 index az október elején tapasztalt 2413,85 pontról 1825,84 pontig esett, ami 24,3 százalékos zuhanást jelentett. Ennél is rosszabbul járt a bécsi tőzsde, az ATX még a BUX-ot is majdnem lepipálta 27,8 százalékos szakadásával.
Amerika és Nyugat-Európa is megsínylette az elmúlt egy hónapot: a Dow 14,1 százalékkal gyengült október elejéhez képest, míg a Standard & Poor's 16,9 százalékos mínusszal fejezte be az októbert. Európában a londoni FTSE 10,7 százalékot zuhant a pánik hatására, míg a frankfurti tőzsde DAX indexe 14,5 százalékot veszített.
A Távol-Keleten a japán Nikkei 225 index is nagyot bukott, a hónap elejéhez képest 20,5 százalékos mínuszban zárt pénteken.
Itthon a tőzsde mellett a forint is zuhant, az október 23-ai hosszú hétvégén a 286 forintot is elérte a magyar deviza árfolyama az euróval szemben. Október elején még 242,4 forintért lehetett megkapni egy eurót, a hónap utolsó napján pedig 260,69-nél zárt a forint. Ez 7,5 százalékos leértékelődés egyetlen hónap alatt, de ha a mélypontot nézzük, akkor 17,5 százalékos volt a bukás moktóber elejéhez képest.