Az elmúlt hat évben először produkált negatív növekedést a japán gazdaság, az első negyedéves 3,2 százalékos növekedés után különösen érzékenyen érintette a szakembereket a -2,4 százalékos adat. Az export három éves folyamatos emelkedés után esett vissza a második negyedévben, a japán gazdaságot eddig jórészt a kivitel húzta felfelé. A rekordszinten lévő élelmiszer- és üzemanyagárak a belföldi fogyasztást fogták vissza, ez szintén hozzájárult a gazdaság visszaeséséhez.
"A gazdaság továbbra is nőni fog, de csak kismértékben, a japán termékek iránti kereslet ugyanis folymatosan visszaesik Európában és Ázsiában" - nyilatkozta a Bloombergnek Credit Suisse tokiói elemzője. Ráadásul a szakember arra számít, hogy a helyzet csak rosszabb lesz.
Az első negyedévhez képest 0,6 százalékkal csökkent a japán gazdaság teljesítménye, ez megfelel az elemzők várakozásainak. A lakáspiaci befektetések viszont meglepetésre estek vissza, a lakáspiaci index 3,5 százalékkal csökkent.
A japán kormány a múlt héten úgy fogalmazott, hogy a gazdaság gyengül. Ezt a kifejezést 2001 óta nem használták a japán gazdaságra, ebből is látszik, mekkora a baj. A csökkeni GDP-növekedés és a rekordinfláció miatt a Bank of Japan harapófogóba került, várhatóan 0,5 százalékon fogja hagyni az alapkamatot a japán jegybank.
Idén már hét ország produkált negatív növekedési adatot, köztük olyan nagy gazdaságok, mint például a kanadai vagy az olasz. Az eurozóna növekedési adatát holnap hozzák nyilvánosságra, az elemzők szerint 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság a második negyedévben.
A japán export a második negyedévben 2,3 százalékkal csökkent, ez a 2001-2002-es recesszió óta a leggyengébb adat. Az import 2,8 százalékkal lett alacsonyabb a június 30-án zárult három hónapban. A lakossági fogyasztás 0,5 százalékkal esett vissza az első negyedévhez képest.
A lakossági fogyasztás a szakemberek szerint azért esett vissza, mert az árak emelkedése miatt egyre óvatosabbak a fogyasztók. A japán kormány jelenleg is dolgozik egy programon, mely a vállalatoknak és a háztartásoknak segítene, hogy megbírkózzanak a magas energiaárakkal. A gazdaság csökkenése is annak köszönhető, hogy a magas alapanyagárak miatt több vállalat is csökkentette termelését.