A múlt heti pánik után még úgy tűnt, hogy megnyugodnak a befektetők a Wall Streeten, tegnap azonban ismét visszatértek a félelmek. A szakemberek attól tartanak, hogy a kormány 700 milliárd dolláros mentőakciója miatt emelkedik majd az államháztartás hiánya és ez tovább gyengíti a dollárt. Az olajár tegnap minden idők legnagyobb napi emelkedését produkálta, 25 dollárral drágult a nyersanyag napközben.
A Dow Jone sipari index 11 015 ponton zárta a napot, ez 3,27 százalékkal volt alacsonyabb pénteki értékénél. A többi vezető index is jelentősen visszazuhant: a Standard & Poor's jelentős mínuszban zárt, míg a Nasdaq 4,17 százalékot bukott.
Az esés legfőbb oka talán az olajár ismételt szárnyalása volt: a nyersanyag minden idők legnagyobb emelkedését produkálva napközben 130 dollár környékére drágult, majd a zárásra visszaesett 120 dollárig. Főleg a nap végén emelkedett jelentősen az árfolyam, mivel a shortosok akkor zárták a pozíciókat, a jövőben már az árfolyam esésére fognak spekulálni.
A kormány 700 milliárd dolláros mentőakciója sem nyugtatta meg a befektetőket, mivel egyelőre nem sok konkrétum szivárgott ki a tervről. Csak annyit tudni, hogy a kabinet 700 milliárd dollárt szánna arra, hogy megvegye a bankok megbízhatatlan hiteleit. Az elemzők még abban sem értenek egyet, hogy ennyi pénz elég lenne-e, egyesek ugyanis ezermilliárdos összeget emlegetnek. Másrészt a szakemberek attól tartanak, hogy ha megvalósul a terv, akkor jelentősen nő az államháztartás hiánya, ez pedig a dollár gyengüléséhez vezethet. A kormány jelenleg 482 milliárd dolláros deficittel számol a jövő évre, az elemzők azonban 1000 milliárdos értéket sem tartanak elképzelhetetlennek a mentőakció miatt.
A dollár vesszőfutásának első jelei már tegnap láthatóak voltak a piacon: a pénteki 1,4470-ről 1,4827-ig erősödött az euró az amerikai devizával szemben. Az elemzők arra számítanak, hogy további meredek zuhanás jöhet a dollár szempontjából a devizapiacon. A kormány közben azzal igyekszik megnyugtatni a kedélyeket, hogy egyre több részletet közöl a tervezett mentőakcióról.
Az olajár a nap végén 120,92 dolláron állt, ez 16,37 dolláros napi drágulást jelentett. Előtte 130 dollárig emelkedett az árfolyam, majd onnan pattant vissza. Az eddigi legnagyobb napi drágulás 10,75 dollár volt, ezt még június elején produkálta az olaj. A tegnapi emelkedésben közrejátszhatott, hogy tegnap lehetett utoljára kereskedni az októberi határidős olajjal, de a novemberi szállítású nyersanyag árfolyama is jelentősen emelkedett.
Tegnap a nap első felének legfontosabb híre az volt, hogy a Morgan Stanley és a Goldman Sachs bankholdingokká alakultak, ezzel véget ért a klasszikus kereskedelmi bankok időszaka Amerikában. A pénzintézetek így könnyebben juthatnak állami hitelekhez, viszont szigorúbb szabályozás alá esnek majd. A Morgan Stanley délután bejelentette azt is, hogy a japán Mitsubishi UFJ 20 százalékos tulajdonrészt vesz a cégben, de az üzlet részletei egyelőre nem ismertek.
Az ázsiai piacok is estek ma reggel a tengerentúlról érkező rossz hírek hatására. A japán tőzsde ma zárva tartott, a hongkongi Hang Seng index 2,68 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite index stagnált tegnaphoz képest.