A szokásos módon, a külső versenyképességünk fokozásával (tegyük olcsóbbá a jó magyar munkaerőt) akarunk kikerülni a válságból? Mondjuk a forint a zlotyt és más valutákat a pénteki nap előtt jelentősen felülteljesítette, félő volt, hogy a lengyelek, csehek, románok versenyképessége jobban javul mint a mienk? Lehet ez az esélyünk ki a válságból? Annyira leértékelni a valutákat, hogy ismét olcsók legyünk, és a kínai gyárak visszajöjjenek ide? Érdekes gondolatok ezek… . A lakáshiteleseket nem nagyon említik, a kormány akar beszállni, és segíteni törleszteni. Milyen kis atyáskodó ez az államunk megint. Majd ő segít. Segített felvenni, segít törleszteni. Meg kell ismét választani őket, nem? Milyen segítőkészek. Hahaha. Na jó, szarkasztikus humorom félreteszem, főleg azért is, mivel a sok hitelesnek a szitu egészen nem humoros. A kérdésem csak annyi miből??? Nálunk is be kéne vezetni egy Robin Hood-adót: adózzon a sok milliárdos. Aki még maradt, és nem olvadt el a vagyona az elmúlt fél év nagy hőségében… . Na most már tényleg befejezem.
Látta mindenki, hogy az arany úgy tudott erősödni, hogy az euró meg agyon lett alázva a már nem tudom hányadik napon? Az euróban mért arany eléggé kitörésgyanús… . Ez kapcsolva a 900-as dollárban mért szinttel közel ahhoz vezethet, hogy ha az EUR lemegy paritásba a dollárral akkor 1000-es euróban mért aranyat is láthatunk? Az angol font gyengülése, Anglia Izlandhoz hasonlítgatása (tavaly még sokan azon háborodtak fel, hogy mit képzelünk, hogy Magyarországot hasonlítják Izlandhoz, lám most már Angliát is. Történelmi idők ezek, nem győzöm hangsúlyozni.) erősíti azokat, akik az euróövezet szétesését jósolják. Huuuuuuuuuuuu.
Én meg ellentmondok nekik, már csak azért is, mert sokan ülnek ebben a vagonban. Miért esne szét? Ha ez bekövetkezne, akkor Európa akár száz (!) évre is visszaeshetne a fejlődésben. Ez nem érdeke senkinek. Olaszok, spanyolok, görögök, belgák az új tagállamok és talán még a sógor is becsődölne. Amúgy meg kérem szépen milyen árfolyamon történne mindez? Mi lenne az új DEM/Líra? Vagy a Peseta/Korona? Olyan viták lennének ebből, hogy csak csoda. Eddig nem voltak arra képesek, hogy az alkotmányt elfogadják, akkor ebből milyen vita lenne????? „Egyet mondok kiscsávó..” (Blöff, már rég idéztem belőle): ez inkább össze fogja Európát kovácsolni. Rá fognak jönni.
Ahhoz fog vezetni, hogy Németország és az „erősek” majd még jobban megerősödnek Európán belül, a bénák, mint Magyarország meg tovább süllyednek. Lesz majd közös költségvetési politika is, lehet egy közös Európai Uniós adósság, mint az USA-ban. És majd az erős országokból jövő vezetők mondják meg, és nem a hazai "hozzáértő szakértő" politikai elit, hogy mi lesz. Lehet, jobb lesz ez nekünk így. A rendszerváltás óta nem sikerült megmutatnunk, hogy saját magunk tudjuk magunkat irányítani, és valami értelmeset kezdeni. A történelemben is volt már annyi külföldi királyunk, hát most lesz majd megint. Ezzel az ország függetlensége végleg odalenne, de hát azt mondanák: belépsz és elfogadod, vagy becsődölsz és a kutyát nem érdekled majd. Egy olyan diktátumféle, van ezzel már jó sok tapasztalatunk nem? Ez a sors illetett meg minket? Thank you hazai "hozzáértő szakértő" politikai elit, és fogjunk kezet magunkkal is, olyan amilyet érdemlünk.. Ez az én válaszom az euró szétesésére.
Jön a defláció. Oszt lehet mégsem? Aki tudja a piac nyelvét olvasni, az pénteken nagy parát olvasott ki. Arany lódult, olaj is, kötvények beszakadtak, részvények sem estek. A reál eszközök mentek, a nominálok meg szakadtak. Ez NEM deflációs szagú. Ez piszkosul inflációs félelmeket tükröz – és JOGGAL kérem. A defláció SENKINEK NEM ÉRDEKE, még neked sem. Lehet még olcsóbb lesz az LCD-TV (nem ha a HUF kimegy 330-ra, ja ne ijesztgesselek? Bocs), de a házad, részvényed, még ennyit sem ér majd. A Fed hozzá fog nyúlni az atomfegyverhez: Bernanke vagy majd a következő Ben bekurblizza majd a bankóprést. Az évezred nagy „szívatása lenne” kibocsátani egy halom USA adósságot 2-4 százalékon majd elinflálni az egészet. Egy inflációban a nominális kamatot és a hitelösszeget tök egyszerű lenne visszatörleszteni, a kérdés, az inflációs várakozások elszabadulása, meg most olyan távoli, amikor mindenki a nagy összeomlástól reszket.
Még mindig cash-ben ülünk, amivel sokat spóroltunk. A részvények mínusz 10-15 százalék (indexben!, egyediek akár sokkal rosszabbak), kötvények esnek, nyersanyagok meg stabilak, mennek. Nagyjából 100 százalékra az, amit vártunk decemberben, de nem léptünk akkor. Vártunk, várunk. DE NAGYON viszket már a tenyér.
Izgalmas idők ezek. Hol van már az, amikor azon izgult mindenki 2007 nyarán, hogy az OTP kimegy-e 12 ezerre?