A kezdeti esés után lassan kapaszkodtak fel a vezető amerikai indexek szerdán, a nap végén gyenge mínusszal zártak a mutatók. A nap jórészt a mentőakció szavazásának jegyében telt el, kiemelkedő hír volt még, hogy Warren Buffett amerikai milliárdos 3 milliárd dollárt fektetett a bajba jutott General Electricbe. A csomagot végül megszavazták a szenátusi képviselők, de erre már csak a tőzsdék zárása után került sor.
A Dow Jones ipari index 0,18 százalékos gyengülés után 10 831 ponton fejezte be a napot, a Standard & Poor's 0,45 százalékkal esett vissza, míg a tecnológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 1,07 százalékot bukott a nap végére.
A kereskedés nagy részében a befektetők is a Szenátus esti döntésére vártak, azt találgatták, hogy a képviselők elfogadják-e a módosított mentőcsomagot. Végül késő este nagy többséggel támogatást kapott a program, melyet azonban pénteken még a Kongresszusnak is jóvá kell hagynia.
A csomag lényege, hogy a kormány 700 milliárd dollár értékben vásárolná fel a bankok megbízhatatlan hiteleit, megszabadítva őket ettől a további komoly veszteségektől. Hétfőn a kongresszusi képviselők egyszer már nemet mondtak a csomagra, így a módosításba már adócsökkentés is bekerült, valamint a kormány azt is vállalná, hogy az eddigi 100 ezer dollárról 250 ezerre emeli a betétbiztosítások értékhatárát.
A módosított tervről pénteken szavazhat a Kongresszus, a szakemberek szerint továbbra sem egyértelmű, hogy elfogadják a tervet, mivel sok olyan képviselő van, aki ellenzi, hogy az állampolgárok pénzéből mentsék meg a bankokat. A felmérések szerint az amerikai lakosság is megosztott: nagyjából az állampolgárok fele szeretné, ha elfogadnák a tervet, a másik fele viszont ellene van. Abban azonban a többség egyetért, hogy valamit tenni kell annak érdekében, hogy a gazdaság ne kerüljön még nagyobb bajba.
A mostani válság a közelgő elnökválasztást is befolyásolhatja, ugyanis egyre nagyobb Barack Obama népszerűsége a hitelválság terjedésével. John McCain republikánus jelölt bevallottan nem igazán ért a gazdasághoz, ez pedig most kifejezetten kedvezőtlen számára.
A csomag elfogadásának hírére a dollár tovább erősödött az euróval szemben: tegnap még az 1,40-es szinteket ostromolta az amerikai deviza, ma reggel pedig 1,3926-nál állt az árfolyam.
Tegnap reggel megjelent néhány makroadat is a tengerentúlon, melyek felemás képet festettek az amerikai gazdaságról. Az ADP munkaerőpiaci index meglepően jól alakult a múlt hónapban, a várt 50-60 ezres visszaesés helyett mindössze 8 ezer állás szűnt meg a magánszektorban. Az ISM szolgáltatóipari index viszont a vártnál jobban visszaesett: az augusztusi 49,9 pontról 43,5 pontra. Az olajkészletek nőttek a múlt héten, ez egyrészt a csökkenő keresletnek köszönhető, másrészt pedig annak, hogy a hurrikánok után lassan helyreáll a termelés a Mexikói-öbölben. A készletek összesen 4,3 millió hordóval emelkedtek a múlt héten az előző heti 1,5 millió hordós csökkenés után.
A tőzsdén főleg a pénzügyi szektor szerepelt jól a mentőcsomag várható elfogadásának hírére: a Bank of America 9 százalékot javított, míg a Citigroup 12,1 százalékkal zárt magasabban, mint kedden. A JP Morgan 6,2 százalékkal tudott erősödni, a General Electricen viszont Warren Buffett 3 milliárd dolláros befektetése sem segített, a cég részvényei közel 4 százalékkal lettek olcsóbbak.