Az AIG megmentése sem volt elég, hogy megnyugtassa a befektetőket, és visszaállítsa a bizalmat a bankrészvények iránt. Tegnap tovább zuhantak a részvényárak a tengerentúlon, mivel az emberek továbbra is tartanak a pénzügyi szektor problémáitól. A héten már több mint 800 pontot zuhant a Wall Street, egyre többen hasonlítják harmincas évek világválságához a mostani helyzetet. Tegnap is főleg a pénzügyi szektor szakadt be, de a többi részvény is gyengén szerepelt a tőzsdén.
10 609 pontig esett vissza a Dow Jones ipari index értéke, ez 4,06 százalékkal maradt el keddi értékétől. A héten már több mint 7 százalékkal gyengült a mutató, utoljára 2002 júliusában volt hasonlóra példa. És még nincs vége a hétnek. A Stanadard & Poor's index tegnap 4,71 százalékot bukott, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 4,94 százalékot esett.
Az AIG biztosító megmentése ahelyett, hogy megnyugtatta volna a befektetőket, inkább további félelmeket szült a piacon. A kormány a 85 milliárd dolláros gyorssegély ellenében 80 százalékos tulajdonrészt szerzett a bajba jutott biztosítótársaságban. Az emberek azonban attól tartanak, hogy az AIG a Lehman Brothershez hasonlóan csődbe fog menni a több milliárd dolláros veszteségek miatt, melyeket a kockázatos üzletek okoztak.
A Lehman Brothers még a mostani pánik elején, hétfőn reggel kért csődvédelmet, azóta az állva maradt pénzintézetek aprópénzért veszik meg a negyedik legnagyobb amerikai bank értékesebb részlegeit.
A befektetők és az elemzők attól tartanak, hogy a világ legnagyobb biztosítója nem fog megmentőt találni, aki tőkét tenne bele, így a kormány 85 milliárd dollárja is kevés lesz a csőd elkerüléséhez. Az AIG ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az állami beavatkozás hatására helyreállt a pénzügyi helyzete.
Az elmúlt napok pánikja után a szokottnál nagyobb figyelem hárul az állva maradt bankok felé is. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley egyelőre biztonságban van a két cég menedzsmentje szerint, a befektetők azonban hónapok óta rebesgetik, hogy a Washington Mutual lehet a következő áldozat.
Az esést a pénzügyi részvények vezették tegnap a tőzsdén: a Goldman Sachs 14 százalékkal lett olcsóbb, a Morgan Stanley 24 százalékot bukott, míg az AIG újabb 45 százalékos bukást produkált.
Az olaj ára a hét elején két nap alatt 10 dollárt esett, tegnap ennek a korrekcióját láthattuk. Több mint 6 dolláros emelkedés után a nap végén 97,16 dollárba került egy hordó nyersanyag. ma reggel az ázsiai piacokon ismét csökkent az árfolyam, mivel a szakemberek arra számítanak, hogy a hitelpiaci problémák és a világgazdaság lassulása visszafogja a keresletet az olaj iránt. Ma reggel 95,82 dollárba került egy hordó nyersolaj.
Az ázsiai piacokra is átterjedt a pánik tegnap Amerikából, a mutatók jelentős mínuszokkal zártak ma reggel. A japán Nikkei 225 index 2,22 százalékot bukott, a hongkongi Hang Seng 7,38 százalékkal zuhant vissza, míg a Shanghai Composite 3,27 százalékkal gyengült.