3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető amerikai indexek komoly emelkedéssel zárták a tegnapi napot, mivel úgy tűnik, hogy enyhültek a félelmek a gazdaság állapotát illetően. A Dow 330 ponttal, közel 3 százalékkal erősödött.

Már a Fed-döntés előtt is jelentősen felfelé indultak a Wall Street legjelentősebb mutatói, majd a kamat szinten tartásának hírére tovább erősödtek. Végül szinte minden jelentős index 3 százalék körüli pluszban tudott zárni. Az emelkedést segítette az olajár további csökkenése is, napközben 118 dollárig esett a nyersanyag hordónkénti ára.

11 615 ponton zárt tegnap a Dow Jones ipari index, ez 2,94 százalékkal magasabb a hétfői értéknél. A mutató már a kamattartás bejelentése előtt is 225 pontos pluszban volt, majd erre még rátett 100 pontot. A Standard & Poor's index 2,87 százalékos szárnyalást produkált, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 2,81 százalékot tudott javítani a nap végére.

Már az esti kamatdöntés előtt is szárnyaltak az indexek annak hírére, hogy a gazdasági aktivitás a vártnál kisebb mértékben esett vissza, az ISM index pedig a várt csökkenés helyett emelkedni tudott. Az olaj ára már a kereskedés első felében 118 dollár környékére esett vissza, ez is optimizmust vitt a piacokra.

A kereskedés utolsó óráiban a kamatdöntés után tovább emelkedtek a részvényindexek. A Fed a vártnak megfelelően 2 százalékon hagyta az alapkamatot, ugyanakkor a jegybank közölte, hogy a második negyedévben emelkedett a gazdasági aktivitás, ez vélhetően a fogyasztás és az export növekedésével jár majd együtt. Ezt kedvező hírként értékelte a piac, mivel a befektetők attól tartottak, hogy a lakossági fogyasztás visszaesése miatt recesszióba süllyedhet az amerikai gazdaság.

A Fed a kamatdöntés utáni kommentárban kiemelte, hogy a korábban megugrott energia- és nyersanyagárak miatt az infláció továbbra is magas, de ha folytatódik az olajár visszaesése, akkor az év végére jelentősen csökkenhet az infláció is.

Az olaj ára tegnap tovább esett, miután csökkentek az Eduardo hurrikánnal kapcsolatos félelmek is. Napközben 118 dollárig esett a nyersanyag árfolyama, majd a zárás előtt valamelyest emelkedett, de a 119,17 dollárosa ár még mindig 2,24 dollárral volt alacsonyabb a hétfőinél. Az olajár már 28 dollárt esett július 11-ei csúcspontjához képest, akkor 147,27 dollárt adtak egy hordó olajért.

A vezető ázsiai piacok emelkedéssel reagáltak az amerikai kamattartás hírére és a Wall Street rallyjára. A japán Nikkei 225 index ma reggel 2,63 százalékot javított, a hongkongi piacok zárva tartottak, míg a Shangahi Composite 0,89 százalékkal erősödött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!