Az ázsiai piacok reggeli zuhanása után Európában is meredeken lefelé indultak a vezető indexek, majd a délelőtt megjelent vártnál rosszabb makroadatok csak fokozták a lejtmenetet. A befektetők többsége úgy véli, hogy a várható világgazdasági recesszió a vállalatok profitját is érzékenyen érinteni fogja, az európai cégek az amerikai recessziónak köszönhetően jelentős exportpiacokat veszíthetnek.
A francia CAC 40 index dél körül 8,47 százalékos mínuszban volt, a londoni FTSE 8,01 százalékot bukott, míg a frankfurti tőzsde vezető indexe, a DAX 9,75 százalékkal gyengült a nap első felében.
Délelőtt újabb negatív makroadatok jelentek meg a kontinensen: az eurozóna beszerzési menedzserindexe a szeptemberi 45 pontról 41,3 pontra esett vissza, miközben az elemzők 44 pontos értéket vártak. A brit gazdasággal kapcsolatban is az előre jelzettnél gyengébb adat jelent meg, a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent a szigetország gazdaságának teljesítménye, miközben az elemzők 0,2 százalékos visszaesést vártak a második negyedéves stagnálás után.
Az ázsiai indexek jórészt annak köszönhetően zuhantak péntek reggel, hogy a dollár 13 éves mélypontra esett a japán jennel szemben. A japán nagyvállalatok számára ez azért kedvezőtlen, mivel dollár alapú elszámolást alkalmaznak, így profitjuk jelentősen csökken az árfolyamveszteség miatt.
Főleg az autógyártók teljesítenek rosszul Európában: a Peugeot árfolyama 14 százalékkal esett vissza a nap első felében, miután a vállalat csökkentette idei évre vonatkozó eredményvárakozásait. A cég harmadik negyedéves eladásai 5,2 százalékkal csökkentek az európai autópiac zsugorodásának köszönhetően.
A Volvo árfolyama 21 százalékkal esett vissza, mivel az autópiac visszaesése szintén érzékenyen érintheti a svéd autógyárat. A frankfurti tőzsdén a General Motors ára 10 százalékkal esett, míg a Ford 4,6 százalékot bukott, ez is arra utal, hogy az egész szektor bajban van.
Az Anglo American bányavállalat 8,1 százalékkal lett olcsóbb, miután a réz ára ötödik napja csökken Londonban. Az olajár esésének köszönhetően az energiacégek is az átlagnál nagyobbat buktak: a Total 7,1 százalékkal ért kevesebbet, mint csütörtökön, míg a Royal Dutch Shell 6,4 százalékkal lett olcsóbb.