3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken újabb kiábrándító makroadatok jelentek meg Európában, a vezető nyugat-európai indexek zuhantak délelőtt. A frankfurti DAX például mintegy 10 százalékot bukott csütörtökhöz képest, de a többi vezető index is 7-8 százalékos mínuszban volt.

Az ázsiai piacok reggeli zuhanása után Európában is meredeken lefelé indultak a vezető indexek, majd a délelőtt megjelent vártnál rosszabb makroadatok csak fokozták a lejtmenetet. A befektetők többsége úgy véli, hogy a várható világgazdasági recesszió a vállalatok profitját is érzékenyen érinteni fogja, az európai cégek az amerikai recessziónak köszönhetően jelentős exportpiacokat veszíthetnek.

A francia CAC 40 index dél körül 8,47 százalékos mínuszban volt, a londoni FTSE 8,01 százalékot bukott, míg a frankfurti tőzsde vezető indexe, a DAX 9,75 százalékkal gyengült a nap első felében.

Délelőtt újabb negatív makroadatok jelentek meg a kontinensen: az eurozóna beszerzési menedzserindexe a szeptemberi 45 pontról 41,3 pontra esett vissza, miközben az elemzők 44 pontos értéket vártak. A brit gazdasággal kapcsolatban is az előre jelzettnél gyengébb adat jelent meg, a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent a szigetország gazdaságának teljesítménye, miközben az elemzők 0,2 százalékos visszaesést vártak a második negyedéves stagnálás után.

Az ázsiai indexek jórészt annak köszönhetően zuhantak péntek reggel, hogy a dollár 13 éves mélypontra esett a japán jennel szemben. A japán nagyvállalatok számára ez azért kedvezőtlen, mivel dollár alapú elszámolást alkalmaznak, így profitjuk jelentősen csökken az árfolyamveszteség miatt.


Főleg az autógyártók teljesítenek rosszul Európában: a Peugeot árfolyama 14 százalékkal esett vissza a nap első felében, miután a vállalat csökkentette idei évre vonatkozó eredményvárakozásait. A cég harmadik negyedéves eladásai 5,2 százalékkal csökkentek az európai autópiac zsugorodásának köszönhetően.

A Volvo árfolyama 21 százalékkal esett vissza, mivel az autópiac visszaesése szintén érzékenyen érintheti a svéd autógyárat. A frankfurti tőzsdén a General Motors ára 10 százalékkal esett, míg a Ford 4,6 százalékot bukott, ez is arra utal, hogy az egész szektor bajban van.

Az Anglo American bányavállalat 8,1 százalékkal lett olcsóbb, miután a réz ára ötödik napja csökken Londonban. Az olajár esésének köszönhetően az energiacégek is az átlagnál nagyobbat buktak: a Total 7,1 százalékkal ért kevesebbet, mint csütörtökön, míg a Royal Dutch Shell 6,4 százalékkal lett olcsóbb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!