A múlt heti állami segítségek után a hétvégén újabb negatív hírek érkeztek az európai bankoktól, ennek köszönhetően ma teljes pánik uralkodott az európai részvénypiacokon. A befektetők egyelőre csak a piaci pletykák után próbálnak tájékozódni a bankok állapotáról, de egyre több pénzintézetről jelennek meg olyan hírek, hogy csődközeli helyzetbe kerülhet.
A francia CAC 40 index a kereskedés végére több mint 9 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX 7,07 százalékot bukott, míg a londoni FTSE 5,77 százalékkal zárt alacsonyabban, mint pénteken. Az európai Dow Jones Stoxx 600 index 1987 óta nem esett akkorát, mint ma, a mutató 7,2 százalékos mínusszal zárt.
A hitelválság európai következményei miatt elsősorban a bankok teljesítettek gyengén: az állam által 50 milliárd euróból megmentett Hypo Real Estate 37 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, míg a svájci UBS 13 százalékos szakadás után 20,9 frankig esett. A UBS annak köszönhette nagy esését, hogy az Oppenheimer elemzője ma reggel kiadott véleményében úgy gondolta, hogy a svájci bank a harmadik negyedévben 3,1 milliárd dollárnyi veszteséget írhat le.
A francia BNP Paribas 5,4 százalékkal lett olcsóbb, miután a bank 14,5 milliárd dollárért megveszi a Fortis belgiumi és luxemburgi üzleteit.
A magyar piac szempontjából fontos bankok közül az Erste Csoport 14,7 százalékkal lett olcsóbb a bécsi értéktőzsdén, míg a Raiffeisen szintén Bécsben bukott 14,3 százalékot. Mindkét bankkal kapcsolatban elterjedtek ma olyan pletykák, hogy bajba kerülhetnek a hitelválság miatt.
A bányatársaságok is nagyot estek a nap végére: a BHP Billiton közel 10 százalékkal lett olcsóbb, míg a Rio Tinto 15 százalékkal zuhant vissza a kereskedés végére Londonban. A Royal Dutch Shell olajcég annak köszönhetően esett vissza 7,7 százalékkal, hogy az olaj ára ismét csökkent, délután már 90 dollárnál kevesebbet ért egy hordó nyersanyag.