2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyot estek a vezető nyugat-európai részvényindexek, elsősorban a bankok gyengültek sokat a zárásra. A hétvégén Európát is elérte a hitelválság, a nyersanyagárak esése miatt a bányatársaságok is nagyot estek. A vezető európai indexek mindegyike több mint 5 százalékot bukott, a Dow Jones Stoxx 600 az elmúlt húsz év legnagyobb zuhanását produkálta.

A múlt heti állami segítségek után a hétvégén újabb negatív hírek érkeztek az európai bankoktól, ennek köszönhetően ma teljes pánik uralkodott az európai részvénypiacokon. A befektetők egyelőre csak a piaci pletykák után próbálnak tájékozódni a bankok állapotáról, de egyre több pénzintézetről jelennek meg olyan hírek, hogy csődközeli helyzetbe kerülhet.

A francia CAC 40 index a kereskedés végére több mint 9 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX 7,07 százalékot bukott, míg a londoni FTSE 5,77 százalékkal zárt alacsonyabban, mint pénteken. Az európai Dow Jones Stoxx 600 index 1987 óta nem esett akkorát, mint ma, a mutató 7,2 százalékos mínusszal zárt.


A hitelválság európai következményei miatt elsősorban a bankok teljesítettek gyengén: az állam által 50 milliárd euróból megmentett Hypo Real Estate 37 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, míg a svájci UBS 13 százalékos szakadás után 20,9 frankig esett. A UBS annak köszönhette nagy esését, hogy az Oppenheimer elemzője ma reggel kiadott véleményében úgy gondolta, hogy a svájci bank a harmadik negyedévben 3,1 milliárd dollárnyi veszteséget írhat le.

A francia BNP Paribas 5,4 százalékkal lett olcsóbb, miután a bank 14,5 milliárd dollárért megveszi a Fortis belgiumi és luxemburgi üzleteit.

A magyar piac szempontjából fontos bankok közül az Erste Csoport 14,7 százalékkal lett olcsóbb a bécsi értéktőzsdén, míg a Raiffeisen szintén Bécsben bukott 14,3 százalékot. Mindkét bankkal kapcsolatban elterjedtek ma olyan pletykák, hogy bajba kerülhetnek a hitelválság miatt.

A bányatársaságok is nagyot estek a nap végére: a BHP Billiton közel 10 százalékkal lett olcsóbb, míg a Rio Tinto 15 százalékkal zuhant vissza a kereskedés végére Londonban. A Royal Dutch Shell olajcég annak köszönhetően esett vissza 7,7 százalékkal, hogy az olaj ára ismét csökkent, délután már 90 dollárnál kevesebbet ért egy hordó nyersanyag.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!