Nem lehet azt mondani, hogy hidegen hagyná a befektetőket a magyar parlamenti választás, hiszen néhány napon belül másodszor sikerült egy jelentős gazdasági lap hasábjaira kerülni, ami viszonylag ritkán fordul elő. A Bloomberg pozitív kicsengésű cikke után a Marketwatch által megszólaltatott alapkezelő jóval óvatosabb hangot ütött meg a magyar tőzsdével kapcsolatban, szerinte érdemes megvárni, mi lesz a választások végkimenetele.
Csak óvatosan a választások előtt
A Marketwatch újságírója felidézi az IMF-hitelt, a megszorításokat, melyek elvezettek oda, hogy megszilárdult a befektetők bizalma. Ezután adatokat hoz fel, melyek szerint a hazai alapok idén 27 millió dollárnyi tőkebeáramlást tapasztalhattak. Emellett kiemeli, hogy a magyar részvénypiac az év első hónapjaiban felülteljesítette a régiós indexeket: az MSCI Hungary Index az év eleje óta 13 százalékkal erősödött szemben az MSCI Emerging Markets Index fél százalékos bővülésével.
Az újság kérdésére Markus Brück, a Metzler/Payden feltörekvő európai alapjának menedzsere elmondta: szerinte a választások előtt az eddiginél sokkal óvatosabbak lesznek a befektetők a magyar piaccal kapcsolatban. "Az elmúlt hónapokban profitot értünk el, a realizált eredmény egy részét most kivettük a piacról és várjuk, mi történik a választások után" - mondta Brück.
Az alapkezelő szakembere hozzátette: nagyra értékelik a magyar gazdaság fiskális javulását, ugyanakkor a régió többi országában gyorsabb lehet a kilábalás, mint nálunk. "Most kicsit óvatosabbá váltunk" - teszi hozzá. Markus Brück jelenleg semleges a magyar piaccal kapcsolatban, kíváncsi arra, hogy a választások után egy Fidesz-vezetésű kormány milyen konkrét intézkedéseket hoz majd.
Homályosak az új kormány elképzelései
A Marketwatch cikke kiemeli, hogy ugyan jelenleg a Fidesz számít a választások egyértelmű esélyesének, azonban nem látszanak a párt konkrét gazdaságpolitikai elképzelései, csak általánosságban adócsökkentésről és munkahelyteremtésről beszéltek eddig a politikusok.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a lap újságírójának elmondta: a Fidesz nem érdekelt a túl erős kampányban, mert bármit tesznek, az magában hordozza a hiba lehetőségét. Éppen ezért szerinte egyelőre nem lehet tudni, mik lesznek majd az új kormány konkrét intézkedései a választások után.
Az Eurasia Group elemzője szerint a még kormányon lévő MSZP jelenleg élettelen és céltalanul lebeg, miközben a Fidesz igyekszik a középpontba helyezni magát és megkérdőjelezhetetlenségét kommunikálni.
6-7 százalékig szaladhat a hiány
A mértékadó gazdasági szaklap szerint a következő magyar kormány komoly kihívásokkal néz majd szembe, ugyanis a tavalyi 6,7 százalék után várhatóan idén is 0,2 százalékkal csökken majd a gazdaság teljesítménye. Emellett kétséges lehet a 3,8 százalékos hiánycél teljesülése is.
Török Zoltán úgy véli: ha az állami vállalatok konszolidációja megtörténik, akkor 6-7 százalékig szaladhat a deficit. "A befektetők, akik magyar sikersztoriban bíznak, csalódhatnak. A kép nem olyan kedvező, mint amilyennek most lefestik, ugyanakkor a Fidesz győzelem önmagában nem rossz hír" - véli Török. A Raiffeisen elemzője szerint az jó, hogy az új kormány várhatóan erős lesz, ugyanakkor a deficitcél túllövése komoly kockázatot hordoz.
A Marketwatch cikke kitér a magyar részvénypiacra is: az újságíró szerint bár a hazai piacot csak néhány nagyobb részvény uralja, azért érdemes lehet szemezgetni. A lap által megkérdezett elemző szerint a választások után sem várható, hogy a befektetők hirtelen megrohanják a magyar tőzsdét, mivel a makrogazdasági hírek egyelőre nem túl kedvezőek.
A megkérdezett szakemberek elsősorban az OTP-ben látnak fantáziát a magyar piacon, ugyanis Markus Brück szerint a nem teljesítő hitelek terén már javulás várható, a jelenlegi vélemények szerint a bank talpra állása gyorsabb lehet a korábban vártnál. Emellett az elemző a Molt ajánlja a befektetők figyelmébe, szerinte mindkét cégben az lehet a vonzó, hogy nem tisztán magyar, hanem egyre inkább regionális szereplők. A szakember ugyanakkor nem ajánlja a gyógyszerrészvényeket a forint erősödése miatt, szerinte az export újra gyenge eredményeket hozhat számukra.
Menedzsment Fórum