3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. 

Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek. Szerencsére a lekötött betétek között is találni jó ajánlatokat – írja a Bank360.hu.

Hamarosan itt a következő nagy kamateső, május 21-én fizetik ki a 2031-ben lejáró Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamatait a befektetőknek. Ebben a sorozatban több mint 350 milliárd forint van, tehát a kisbefektetők nagyjából 55 milliárd forintnyi kamatot kapnak majd meg. Mivel az új kamat csak 5 százalékos lesz, az sem volna meglepő, ha az állampapírok tőkerészét is más befektetésbe csoportosítanák át.

PMÁP-ban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint már alig 5400 milliárd forint van, holott tavaly év végén még 7 ezer milliárd fölött volt a volumen. Az 1600 milliárd forintos csökkenés egy részét a kamatfizetések adták, de visszaváltások is történtek több száz milliárd forint értékben. A pénz egy része az állampapírpiacra került vissza, januárban és februárban névértéken még nőtt a háztartások állampapír-állománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Piaci értéken nézve viszont már komoly pénzkiáramlás volt, januárban és februárban több mint 400 milliárd forint távozott a lakossági állampapírpiacról.

Nem volna meglepő, ha az év többi hónapjában is folytatódna ez a trend – írják a Bank360.hu szakértői. Az állampapír-pénzekre ugyanis sok szolgáltató pályázik. Az év első két hónapjában a befektetési alapok voltak a nyertesei, csaknem 370 milliárd forintnyi friss lakossági megtakarítást szereztek, ennek a negyede ráadásul nem is hazai, hanem külföldi alapokba került. A hozamra éhes befektetők a részvénypiacon is szerencsét próbáltak, hazai és külföldi részvényekbe 36 milliárd forintot fektettek be két hónap alatt.

Az elmúlt hetek, hónapok egyik tanulsága volt azonban az is, hogy a magas hozammal kecsegtető befektetések rendkívül rizikósak, a vámháborúval kapcsolatos fejlemények ugyanúgy megrángatják a piacokat, mint a fegyveres konfliktusok. Aki nem szeretné kockáztatni a pénzét, annak érdemes az alacsonyabb kockázatú befektetések között körülnéznie.

Ezek közé tartoznak a bankbetétek például, a lekötésekre kifejezetten magas kamat érhető el most. A Cofidis Bank 12 hónapra 5,75 százalékos kamatot fizet most mindenféle apróbetű és extra feltétel nélkül. További előnye a megtakarításnak, hogy a banknál nyitott takarékszámlának nincsenek költségei, és a le nem kötött pénzekre is 4 százalékos látra szóló kamatot fizet.

A kamatadó és a szochó persze lejön ebből a kamatból, ezt csak úgy tudja elkerülni az ügyfél, ha tartós befektetési számlán (TBSZ) helyezi el a pénzt. Más bankoknál is vannak kedvező betéti ajánlatok, azok viszont jellemzően csak új pénzekre szólnak, és egyéb elvárások – például a rendszeres jóváírás is a feltétele lehet a magas kamatnak.

Alacsony kockázatú befektetések a banki kötvények, jelenleg az OTP Banknál lehet egyéves fix kamatozású kötvényt jegyezni, ennek a kamata 6 százalék. Ezt a kötvényt viszont csak azok vásárolhatják meg, akiknek van az OTP-nél értékpapírszámlájuk, ilyen számlához viszont előbb nyitni kell egy pénzforgalmi bankszámlát is a banknál, mindkettőnek lehetnek költségei. A banki kötvények kamata után szintén kell kamatadót és szochót fizetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!