3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Számos elemzés készül arról, hogy a robotika térnyerése hogyan befolyásolhatja a munkaerőpiacot. A K&H szerint azonban a jelenkor egyik legmeghatározóbb trendjét befektetési oldalról is érdemes figyelemmel kísérni, mivel a vállalati szektor termelékenységét és jövedelmezőségét döntően befolyásoló technológiai fejlődésből a befektetők is profitálhatnak.

A folyamatok automatizálása és a robotok alkalmazása a vállalati szektor két nagy problémájára is megoldást kínál. Egyrészt jelenleg a szakképzett munkaerő hiánya a cégek növekedésének gátját jelentheti, másrészt a szűk munkaerőpiaccal együtt járó bérnövekedés csökkenti a profitrátájukat. Kínában például több mint háromszorosára nőtt a feldolgozóiparban dolgozók átlagbére a tíz évvel ezelőtti szinthez képest. A robotok használatával ugyanakkor hatékonyabb és gyorsabb gyártás érhető el, aminek eredményeként a vállalatok termelékenysége nagymértékben javulhat.

„Míg az automatizáció korábban versenyelőnyt jelentett, a jövőben egyre inkább elengedhetetlen feltétel lesz a termelékenység növekedéséhez és ezzel a versenyképesség fenntartásához. Ennek eddigi és továbbiakban várható nagyságrendjét jól mutatja az International Federation of Robotics (IFR) által készített statisztika, illetve prognózis, ami szerint a fokozódó kereslet hatására a globálisan alkalmazott ipari robotok száma exponenciálisan növekedhet” – mondta el Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. A robotok használata emellett olyan szolgáltatások terén is egyre nagyobb teret kaphat, mint a logisztika, az egészségügy, de ide sorolhatjuk a háztartási robotokat is.



Mindez azt jelenti, hogy a rohamosan fejlődő és bővülő technológiai iparágat – ezen belül is főként a félvezetők gyártásával foglalkozó, a gépipari, a szoftverfejlesztő és az elektronikai cégeket – befektetésként is érdemes figyelemmel kísérni. A kérdés „csak” az, hogy milyen módon, hiszen az ezen a területen működő vállalatok egyrészt nincsenek annyira szem előtt, másrészt ebben a szektorban különösen jellemző a cégek gyors felemelkedése vagy éppen eltűnése.

„Mivel a következő években a robotika térnyerése exponenciálisan növekedhet, ezért a befektetési alapokban is egyre nagyobb teret nyernek ezek a főként amerikai, japán és tajvani cégek. A szektor fellendülésnek kiaknázásához a hazai befektetők számára például az olyan jól diverzifikált vegyes alapok jelenthetnek megoldást, amelyek több-kevesebb, robotikával és automatizációval foglalkozó céget tartalmaznak, mivel így a cégek egyedi kockázatai sokkal kevésbé, az iparág növekvő trendje azonban remekül érvényesülni tud” – tanácsolja a befektetési szakember.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!