4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Némi nyári helyben topogás után augusztusban újra optimizmust lehetett tapasztalni az Egyesült Államokban. Az európai piacok már kevésbé voltak sikeresek, az olasz, a német és a francia piac is még ereszkedett. A feltörekvő piacok sem voltak túl attraktívak, mert a helyi devizák gyengültek. Szerencsére Magyarország ezúttal inkább a tengerentúli trendet követte, a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójában emelkedtek az árak, elsősorban a blue chipek, közülük is különösen a Richter Gedeon javított sokat ebben a hónapban. A BUX összességében 35742 pontról, 37°233 pontig ívelt felfelé. A 190,2 milliárd forintos augusztusi forgalom és a 8,6 milliárd forint átlagos napi forgalom is meghaladta az előző havi értékeket, de azért láttunk már ennél erősebb havi értékeket is. A brókerrangsorban a Concorde zárt ezúttal is az élen, őt a Wood & Company és az Erste követte.

Janus-arcú volt az augusztus a világ tőkepiacain. Az Egyesült Államokban kifejezetten pozitív volt a befektetői hangulat, a befektetőket elsősorban Jerome Powell Fed-elnök beszéde nyugtatta meg a Jackson Hole-i konferencián. A szónoklatot ugyanis úgy fordították le az elemzők, hogy a Fed várhatóan nem gyorsít a kamatemelések ütemén. Bizonytalanságot okozott ugyanakkor a Tesla tőzsdei jelenlétével kapcsolatos pávatánc is, végül az elektromos autógyártó a tőzsdén maradt, ami javította a befektetői bizalmat.

Miközben az amerikai indexek csúcsokat döntöttek, a feltörekvő piacok gyengélkedtek. A török devizakrízis nyomában más emerging market devizák is veszítettek értékükből. Magyarország ezúttal nem csatlakozott más feltörekvő és más európai tőzsdék negatív trendjeihez, Budapesten inkább optimizmust lehetett tapasztalni. A befektetők üdvözölték a változatlan monetáris kondíciókat, a jellemzően pozitív féléves kibocsátói gyorsjelentéseket, és még az sem szegte a befektetők kedvét, hogy egyelőre elmaradt Magyarország várva várt felminősítése. Augusztusban a Budapesti Értéktőzsde indexe összességében felfelé mozgott, végül 4,2 százalékkal, 35°742 pontról, 37°233 pontig emelkedett.

A Budapesti Értéktőzsde szempontjából mindig pozitív hír, ha új kereskedőt köszönthetünk a tőzsdetagok között, augusztusban a cseh Patria Finance nyert kereskedési jogot a részvényszekcióban.

A BÉT azonnali részvényszekciójában ezúttal a Richter Gedeon szerepelt a legjobban, a gyógyszercég árfolyama 11,5 százalékot emelkedett. Jól muzsikált a MOL, 6,6 százalékos drágulással és a Magyar Telekom is, amely 4,2 százalékkal lépett feljebb. Valamennyi cégről elmondható, hogy inkább pozitív meglepetéssel szolgáltak a féléves riportjaikban, igaz ez az OTP-ről is elmondható volt, ugyanakkor a piacvezető kereskedelmi bank részvényei csak 0,4 százalékkal drágultak.

A kisebb forgalmú papírok közül ezúttal többen is intenzíven estek. A Waberer’s 22,6 százalékos havi áresése vélhetően azt jelezte, hogy a befektetők jobb eredményre számítottak a logisztikai csoport riportjától. Szintén 20 százalék felett zuhant az Est Media és a SET.
A forgalmi listát szokás szerint az OTP vezette 98,5 milliárd forintos forgalommal, a MOL 34,8 milliárd forintos és a Richter Gedeon 42,9 milliárd forintos forgalma is kiemelkedő maradt. A negyedik blue chip, vagyis a Magyar Telekom iránt most nem volt akkor befektetői érdeklődés, az Opus Global kereskedési aktivitása meg is előzte a telefonpapírt.

Az összesített augusztusi részvényforgalom 190,2 milliárd forintot tett ki, amely a júliusi 169,4 milliárd forintos forgalmi értékhez viszonyítva előrelépést jelent.

A napi átlagos kereskedési forgalom (8,6 milliárd forint) szintén „legyűrte” a megelőző hónap 7,7 milliárd forintos átlagos kereskedési értékét, ám az egy évvel korábbi 9,2 milliárd forintos bázishoz képest ez némi visszalépést jelentett.

A befektetési szolgáltatók versenyében a 106,9 milliárd forintos duplikált forgalmat elérő Concorde Értékpapírt ezúttal nagyon megszorongatta a 102,4 milliárd forintot összehozó Wood&Company. Az Erste pedig ezúttal 59,4 milliárd forintos értékkel léphetett fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!