3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Valutaalap vezetője már 2040-ről beszél. 

A nemzetközi együttműködés megújítására szólított fel Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója, mert attól tart, hogy húsz év múlva, 2040-re beköszönt a harag kora, amelyben az egyenlőtlenségek meghaladhatják a kapitalizmus XIX. századi aranykorszakára jellemző szintet.

Új rendszer

Washingtonban a Kongresszusi Könyvtárban kedden tartott előadásában a főigazgató egy olyan új multilaterális rendszer létrehozását szorgalmazta, amely biztosítja, hogy az országok együttműködjenek az életszínvonal javításában, a kormányok és intézmények elszámoltathatóak, tevékenységük átláthatóbb legyen, a globalizáció gazdasági áldásaiból mindenki részesüljön, ne csak pár kiválasztott. 



Létfontosságú az együttműködés

"A nemzetközi együttműködés létfontosságú, nem fakultatív" - mondta Christine Lagarde, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi világban számos kihívás - a tömegpusztító fegyverektől kezdve a kiberbiztonságon át az összekapcsolt pénzügyi rendszerek jelentette kockázatig - nem ismer határokat, így a szolidaritás önös érdek.

A nemzeti érdekek elsőségét hirdető és a belpolitikára összpontosító irányvonal veszélyeire figyelmeztetve Lagarde leszögezte, hogy helyre kell hozni a világkereskedelmet, folytatni kell a kereskedelmi feszültségek feloldását és javítani kell a kereskedelem rendszerét, felszámolva a torzulásokat okozó szubvenciókat és megvédve a szellemi tulajdonjogokat. 

Az Egyesült Államok és Kína közötti 90 napos kereskedelmi tűzszünetet jelentős fejleménynek nevezte Christine Lagarde, ám azt is jelezte kifejtette, nem biztos abban, hogy a két országnak sikerül három hónap alatt megállapodásra jutnia. 

"Ami fontos, az az, hogy a két fél megértse egymást, megállapodjanak az alapelvekről" - fogalmazott.

A valutaalap főigazgatója új nemzetközi adórendszer kialakítását is szorgalmazta, emlékeztetve arra, hogy a vállalatok globális jelenlétére a kormányok nem találták meg a helyes fiskális lépést. Bírálta a nagyvállalatok adóoptimalizálási stratégiáit, amelyek a jogi kiskapuk kihasználásának révén a minél kevesebb adó megfizetését célozzák.

Egymásnak feszülés

Christone Lagarde szerint húsz év múlva egymásnak feszülhetnek a technológiai óriásvállalatok a gyenge államokkal, a Föld lakosságának egy része akár 120 éves koráig is élhet, miközben mások szegénységben tengődnek.

"A vágyak és a realitás közötti szakadék" olyan mértékűvé válik, ami táplálhatja a haragot és keserűséget" - mondta Lagarde, aki mindazonáltal optimista, lehetségesnek tartja, hogy a leleményesség kora" jön el, amikor a gazdaságok a szolgálatukba állítják a megújuló energiákat, a nőket jobban integrálják a munka világában és a nagyvállalatok társadalmi felelősségük tudatában cselekednek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!