Ahogy arról az Infostart beszámolt, Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára a közelmúltban arról beszélt, hogy egy bonus-malus rendszerű szocho kedvezményrendszert dolgoznának ki, vagyis a munkáltatót tennék érdekeltté abban, hogy minél több munkavállaló éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel, amely a tervek szerint 2025 januárjában indulna el. A kötelezőséget nem az egyénekre, hanem a munkáltatókra szabnák. A tervek szerint ez egy általános egészség- és állapotfelmérés lenne, amivel a népbetegségeket szűrnék ki.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szintén az Infostartnak mondta el, hogy a kormány az ügyben nem konzultált a munkáltatói és munkavállalói szervezetekkel, érdekképviseletekkel. Rolek Ferenc szerint nem lehet kötelezni a munkáltatókat arra, hogy ilyen vizsgálatokra küldjék a dolgozókat, és az sem lenne méltányos, ha büntetést kapnának a munkaadók.
Az MGYOSZ alelnöke szerint az új rendszerben azok a munkaadók juthatnak kedvezményhez, amelyek nagy számban tudják rávenni a munkavállalóikat, hogy menjenek el szűrővizsgálatra.
A kormány indoklása szerint a szűréseknek köszönhetően csak egészséges munkavállalókat fognak alkalmazni a munkáltatók. Rolek Ferenc szerint nyilván ez lenne az ideális, de megjegyezte: a munkaadók többsége eddig is biztosított szűrővizsgálati lehetőségeket, csak kevés dolgozó vett részt a vizsgálatokon.
„Ebben a kérdésben nem a munkáltatókat kell győzködni, hanem az embereket, az állampolgárokat. A kormánynak kell hatékonyan működtetnie a rendszert, nem lehet a munkáltatókra tolni a felelősséget” – mondta a rádiónak Rolek Ferenc.