Idén a lakosságot érintő területeken a legtöbb építőipari alapanyag ára kicsit csökkent. A mérték eltérő, egyes anyagoknál 10-20 százalékos is lehetett. Ez akár jó hír is lehet, viszont aki csak 2024-ben jut hitelhez – mert eleve kivárt ennek megszerzésére –, annak azzal kell számolnia, hogy a meglóduló kereslet miatt ismét növekedni fognak az árak. Márpedig több tízezer család készül felújításra, sokan közülük külső forrásra is vártak.
Az égetett kerámia téglatermékek és cseréptermékek gyártói terméktípustól függően 40-50 százalékos, egyes termékeknél azt meghaladó visszaesést tapasztaltak 2023 harmadik negyedévében és októberében az előző év azonos időszakához képest. A szerkezetépítéshez használt betontermékek, így a például az áthidaló elemek forgalma is harmadával zuhant. A beton térkő termékeké is majdnem ennyivel csökkent.
A kereslet idei zsugorodásai miatt a gyártók az égetett kerámia tégla- és cseréptermékek árait több lépcsőben, jellemzően 12-20 százalék közötti mértékben kényszerültek csökkenteni. Ám ez sem tudott támaszt nyújtani az év közepétől fokozódó keresleti visszaesésnek. Mindez a hazai gyártókat arra kényszerítette, hogy szeptember végén, valamint október folyamán átmeneti kapacitáscsökkentés keretében országosan felfüggesszék a gyártást. A kapacitás csökkentése nem befolyásolja a szállítási időket, mivel a hazai kereskedelemben és a gyártói telephelyeken is jelentős készletek érhetők el. Az árak további mérséklődésére ezen termékkörben sincs érdemi mozgástér, mivel az ismert széles körű költséginflációs hatások miatt a gyártási költségek jelentős része nem csökkent és várhatóan nem is fog lejjebb menni.
Az építőkémia termékek egyes részterületein jelentősen széttartó folyamatok érvényesülnek: összességében, 2023 első három negyedévében és októberben terméktípustól függően stagnálás, vagy 5-35 százalék közötti visszaesés mérhető. Ez jelentős részben a lakásberuházásoknál széles körben használt anyagokkal függ össze, ahol erőteljesebb a forgalomcsökkenés, így például a homlokzati hőszigetelések felhasznált volumenének visszaesése kihatással volt a THR-rendszer összetevőire.
Mivel a korábbi évekhez képest legalább harmadával csökkent a használtlakás-piaci tranzakciószám 2023 első három negyedévében, a folyamat 12-25 százalékkal vetette vissza a lakásfelújításokkal összefüggő, számos terméktípust (ragasztó- és fugázó anyagok, színezőpaszták) magába foglaló termékek iránti keresletet (a tapasztalatok szerint minden öt használtlakás-vásárlásoknál is négyben történik valamilyen szintű felújítás). A lakosságnál jelentős kivárás érzékelhető – ezt az elmúlt hónapok kormányzati bejelentései és a döntések „lebegtetése" is befolyásolta.
Az EPS hőszigetelőanyagok áraiban 2023 során az összességében növekvő gyártási költségek ellenére semmiféle inflációkövetésre nem nyílt mód, ellenkezőleg: a gyártók a zsugorodó kereslet megtámasztására jelentősen, 15-28 százalék közötti mértékben voltak kénytelenek árat csökkenteni – a korábbi években elért eredménytartalékok terhére, egyúttal a növekvő költségek ellenére.
Ez olyan alacsony árszint, amelyre utoljára két és fél éve volt példa – emiatt most érdemes hőszigetelni; a beépítő kapacitások kedvezőbben és rövidebb határidővel elérhetők. Elhalasztott vásárlásokra azért sem érdemes a továbbiakban törekedni, mivel a gyártáshoz szükséges EPS-alapanyagok ára augusztus óta ismét emelkedni kezdett.
Jelentős az ablakpiac megtorpanása, ez nagyobb volt az év első felében, míg szeptembertől némileg kedvezőbb lett a megrendelés-állomány. Idén nem nőttek a homlokzati nyílászárók árai, dacára az inflációs környezetnek és a növekvő bérköltségeknek. A kiajánlott árak megtartását segíti, hogy a gyártási alapanyagoknál stagnálás van, sőt: a felhasznált acéltermékeknél és egyéb összetevőknél enyhe csökkenés mutatkozott az elmúlt hetekben.