A magyarországi nemzeti konzultáció során feltett kérdések esetenként tényszerűen tévesek vagy félrevezetőek. Ha a feltett kérdések hamis előfeltevésen alapulnak, akkor a válaszok nem segíthetik a valódi, nyilvános vitát – a többi között ezt írta a Népszavának az Európai Bizottság, amelyt azért kerestek meg, mert a kormány, elvileg a gazdasáról szóló nemzeti gazdaságról szóló nemzeti konzultációjában többször is „Brüsszel” állítólagos terveiről van szó.
A Bizottság szerint
egyszerűen nem igaz, hogy az EU-s intézmények azt kérték a kormánytól, hogy töröljék el a tizenharmadik havi nyugdíjat.
Bár a konzultáció „Brüsszel követelését” említi, a tizenharmadik havi nyugdíjjal kapcsolatban csak a magyar kormány dönthet. Valójában az idei Pension Adequacy Report, azaz a nyugdíjak megfelelőségére vonatkozó jelentés – amit a Bizottság a tagállamokkal közösen készített – , a 13. havi nyugdíjat egy, a nyugdíjak megfelelőségét javító intézkedésnek ítélte.
A konzultáció állításával szemben a Bizottság hangsúlyozta, hogy az EU nem indított kereskedelmi háborút Kína és Oroszország ellen, hanem a WTO szabályainak betartását követeli meg. Az Oroszország elleni szankciók célja a Kreml bevételeinek csökkentése, amit a magyar kormány is támogatott a Tanácsban.
A migrációval kapcsolatban a Bizottság hamisnak nevezte azt az állítást, miszerint Magyarországnak büntetést kellene fizetnie, mert nem nyitja meg a határait. Az idén májusban elfogadott migrációs paktum alapján a tagállamok szabadon dönthetnek arról, hogyan vesznek részt a közös megoldásban, például pénzügyi támogatással.
Végül, a Bizottság elmagyarázta, hogy a nemzeti konzultációban említett napi egymillió eurós büntetés egy 2020-as bírósági ítélet végre nem hajtására vonatkozik, mely a menedékkérők tisztességes eljáráshoz és fellebbezéshez való jogát biztosítja. Ez nem a határok megnyitására, hanem az uniós jog betartására vonatkozik.