6p

Különböző módon és hosszúságban emlékeztek a hazai pártok az aradi vértanúkra.

Az aradi vértanúk vére pecsételte meg azt az elkötelezettséget, amely már csaknem két évszázada meghatározza a magyar nemzet karakterét: a szabadságot, önrendelkezést és a nemzeti identitás iránti feltétlen hűséget - mondta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára vasárnap Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.

Zsigmond Barna Pál, az aradi vértanúk emléknapja alkalmából rendezett megemlékezésen, a Batthyány-mauzóleumnál hangsúlyozta, a 13 aradi vértanú nem csupán a múlt, hanem élő üzenet a jelen számára is arról, hogy a szabadságot és a függetlenséget soha nem adták könnyen.

Küzdeni kell érte, védelmezni kell és meg kell érteni, hogy azok, akik a szabadságot korlátozni akarják, mindig új formában jelennek meg. Változatos ideológiákkal igyekeznek alátámasztani az igazukat, de a céljuk ugyanaz: "hazánk szuverenitásának korlátozása által kívánják növelni saját hatalmukat" - fogalmazott az államtitkár az MTI szerint.

Hozzátette: a magyar kormány a nemzeti szuverenitás őrzője, az ország szuverenitását célzó jogi és politikai támadásokkal szemben is megvédi Magyarországot. "Amíg nemzeti kormánya van a hazának, addig ellenállunk a nyomásnak" - fogalmazott Zsigmond Barna Pál.

Félárbócon a nemzeti lobogó az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulóján az Országház előtti Kossuth Lajos téren
Félárbócon a nemzeti lobogó az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulóján az Országház előtti Kossuth Lajos téren
Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Elmondta, az Európai Unióval fennálló viták az ország gazdasági függetlenségét és semlegességét tekintve olyan kihívások, amelyek "megkövetelik tőlünk, hogy megvédjük érdekeinket és értékeinket". Kijelentette azt is: "ki kell állnunk Magyarország hosszú távú stratégiai érdekei mellett, az európai politikai bonyolult útvesztőiben is".

Magyar Péter, a legnagyobb ellenzéki erő, a Tisza Párt elnöke közösségi oldalán azt írta: "Tisztelet és dicsőség a valódi hősöknek!"

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt közösségi oldalán jelezte, hogy „az aradi vértanúk emléknapja tiszteletére” Pestújhelyen akcióztak: rendbe tették a Pestújhely Országzászló környékét, és virágokat is ültettek.

„Szerintünk fontos figyelmet fordítani az emlékművek, és azok környezetének gondozására is. A múltunkból tanulni, emlékezni fontos, enélkül nem lehet a jövőt felelősen alakítani”, fogalmaztak.

A Mi Hazánk közösségi oldalán annyit írt: „Dicsőség a hősöknek!”

Dobrev Klára, a DK elnöke Facebook posztjában a mai nap alkalmából azt írta: „175 éve 13-an haltak meg azért, mert nem cserélték a magyar zászlót fehér zászlóra”.

Emlékeztetett: a „13, Aradon kivégzett hazafi között pedig olyan emberek is voltak - például Aulich Lajos, Damjanich János, Láhner György, Leiningen-Westerburg Károly, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, gróf Vécsey Károly - akik egyáltalán nem, vagy csak felnőttkorukra tanultak meg magyarul. De voltak köztük német, osztrák, szerb, horvát és örmény származásúak is, ami mindannyiukban közös volt, hogy életüket adták a szabad Magyarországért.”

A DK elnöke végül hozzátette: „Biztos vagyok benne, hogy az aradi vértanúk nem azért vállalták a lehető legnagyobb áldozatot, hogy 175 évvel később maga a magyar kormány cserélje fehér zászlóra a nemzeti lobogónkat. Ezért ma nem elég emlékezni, és fejet hajtani. Azt is ki kell mondani, hogy Magyarországnak ma áruló kormánya van. Szégyen és gyalázat, ez nemzeti hőseink megcsúfolása!"

A Jobbik-Konzervatívok párt közösségi oldalán úgy fogalmazott: „Ma tisztelettel emlékezünk az 1848-49-es szabadságharc 13 hős tábornokára és szabadságharcosaira. Ők azok, akik hittek egy szabad és független Magyarország eszményében, és életüket adták azért, hogy ezt az álmot valóra váltsák. Bátorságuk és hazaszeretetük örökké példát mutat számunkra.”

A Momentum Mozgalom közösségi oldalán így emlékezett: „Tizenhárom mártír. Többféle anyanyelvű, vallású, nemzetiségű szabadságharcos, akiket összekötött a szabadságvágy és az önkény, az elnyomás elleni küzdelem. 175 év alatt sok minden változott. Mára az állampárt vezetői odáig jutottak, hogy egyikük fennen hangoztatja, hogy Magyarország nem védekezett volna egy orosz katonai agresszióval szemben. Ide süllyedtek a mai hatalmasok, de ne higgyük, hogy a 175 évvel ezelőtti aradi tizenhármak vértanúsága hiábavaló lett volna. Ma az aradiakra hősként, kivégzőikre pedig aljas hóhérokként emlékezünk. Tisztelet az aradi tizenháromnak!”

Az MSZP részéről Molnár Zsolt, a parlament nemzeti összetartozás bizottságának alelnöke pártigazgató közleményében azt írta: párta az aradi vértanúk emléknapján tisztelettel és kegyelettel emlékezik meg arra a 13 hazafira, akik 1849. október 6-án életüket adták a magyar nemzetért, mártírhalált haltak Aradon.

A 13 magyar honvédtiszttel egyidejűleg Pesten Batthyány Lajos első felelős magyar miniszterelnök is az életét áldozta a magyar szabadságért - emlékeztetett. "Ma gyertyát gyújtunk és főhajtással tisztelgünk a mártírok emléke előtt, a magyar nemzet pedig sosem felejti el, mit tettek a hazáért." Hozzátette:

"Fontos, hogy eszünkbe jusson, 1849. október 6-án olyan férfiak adták életüket a magyar függetlenségért és szabadságért, akik közül többen csak felnőttként tanultak meg magyarul beszélni, vagy egyáltalán nem is beszélték nyelvünket. Ennek ellenére kétség nem férhet ahhoz, szívük és lelkük magyar volt, magyar hősként haltak meg, mártírhaláluk előtt pedig több mint másfél évszázad múltán is őszinte tisztelettel hajt fejet minden magyar ember."

Az LMP - Magyarország Zöld Pártja a közleményében azt emelte ki, hogy az aradi vértanúk utat mutattak hazaszeretetből és tisztességből.

"Az aradi vértanúk vérüket és életüket adták a magyar szabadságért. Hazaszeretetük a magyarság látens közös tudatának szerves része lett, példájuk megalapozta szabadságvágyunkat és önbecsülésünket", írta az ellenzéki párt.

"Az aradi vértanúk soha nem próbálták meg relativizálni egy nemzet szabadságvágyát. Soha nem mondtak olyat, hogy ki kell egyezni a nemzetet megtámadó agresszorral. Olyat sem állítottak, hogy az állítólagos békéért cserébe jó üzlet lemondani nemzetrészekről. Nekik helyén volt a szívük és az eszük, a végsőkig harcoltak Magyarországért! Tisztelet a hősöknek!" - fogalmaztak.

A Második Reformkor pedig Poeltenberg Ernőtől, az aradi vértanúk egyikétől idézett közösségi oldalán: “Szép deputáció megy Istenhez a magyarok ügyében reprezentálni!”. Hozzátették: “Országszerte tisztelettel emlékeztünk a hősökre!”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!