Az informális gazdaság a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO szerint a globális munkaerő több mint felét foglalkoztatja, valamint a mikro- és kisvállalkozások több mint 90 százalékát teszi ki világszerte – írja legfrissebb tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Az informalitás a világ munkaerőpiacainak nem elhanyagolható jellemzője: több millió gazdasági egység működik az „árnyékban”, és több százmillió munkavállaló a megélhetését nem hivatalos körülmények között keresi meg. Magyarországon a GDP negyede a szürke-fekete gazdaságban jön létre, mely arány a rendszerváltozást követően ugrásszerűen emelkedett, majd mérséklődésnek indult, és 2015-re 20,5 százalékra csökkent az értéke.
Mint írták, a hazai foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések tapasztalatait bemutató tanulmány szerint a vizsgált magyar foglalkoztatók többségénél, 67 százalékánál találtak 2023-ban munkaügyi jogsértést, melyek az ellenőrzött cégeknél dolgozó munkavállalók 61 százalékát érintették, vagyis több mint 40,4 ezer munkavállalót (2023. január 1-je és szeptember 30-a közötti időszakot vizsgálták, 11 ezer munkáltatót). Míg 2023-ban több munkáltatót ellenőriztek, mint 2022-ben, addig a szabálytalan munkáltatók aránya csökkent, mivel 2022-ben 72 százaléknál találtak gondot.
Építőipar, vendéglátóipar
A feketefoglalkoztatás az ellenőrzött munkavállalók 15,7 százalékát, több mint 6300 főt érintett. Legnagyobb arányban, közel 50 százalékban az építőiparból kerültek ki a feketén foglalkoztatottak, míg szintén többen dolgoztak a vendéglátásban nem bejelentve