A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) szerint újabb kampányt indított a szabad sajtó ellen a Fidesz-KDNP azzal, hogy Kocsis Máté frakcióvezető bejelentette:
kormánybiztos kinevezését kérik a kormánytól az Egyesült Államokból az elmúlt tíz évben a magyarországi, általuk álcivilnek tartott szervezetekhez, médiafelületekhez, aktivistákhoz és politikai aktorokhoz érkezett források feltárására.
A frakcióvezető azonban nem állna meg itt – hívja fel a figyelmet a MÚOSZ közleményében – , mert azt is mondja: miután az amerikai pénzek megszűntek, de a brüsszeliek nem, ez a harc nem ért véget, csak az ellenfél székhelye átkerült egy másik kontinensre.
Ezzel kapcsolatban a szakmai szervezet kiemeli: „nincs mit feltárni, mert a parlament már évekkel ezelőtt törvényben kötelezte – mások mellett – a független médiumokat a külföldről kapott támogatások nyilvánossá tételére.”
Azzal kapcsolatban, hogy frakcióvezető a videó nyilatkozatában kijelenti: „Ez nem egy pártpolitikai kérdés, hiszen mégiscsak az ország szuverenitása a tét… Gátlástalan beavatkozási kísérlettel szemben gátlástalanul kell védekezni,” a szövetség arra kéri a kormányt: ne legyen gátlástalan!
„Az Alaptörvény pedig éppen a nemzeti szuverenitás védelmében is garantálja a szabad választások elengedhetetlen feltételét, az eltérő vélemények versenyét, az információkhoz való szabad hozzáférést. Az Európai Unió pedig a csatlakozáskor vállalt kötelezettség, a demokratikus normák betartásának védelmében indított kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben, a Szuverenitásvédelmi törvény miatt”, írják.
A MÚOSZ határozottan felhívja a politikusok figyelmét arra, hogy a nemzeti szuverenitást nem a törvényes keretek között működő, és a demokrácia védelmében akár külföldi pénzeket is felhasználó független sajtótól kell félteniük, hanem attól, hogy a lépéseik nyomán sérül a szólásszabadság. Ha nem szabad a sajtó, ha nincs kontroll a hatalom felett, akkor nincs demokrácia. A szuverén nemzetnek a kritikus, független sajtó is szerves része. Nemhogy nem ellenség, de a demokrácia alapfeltétele, teszik hozzá.
„Nem az újságírók ellehetetlenítésére kaptak a választóktól felhatalmazást, hanem a sajtószabadság, a sokszínű tájékoztatás feltételeinek biztosítására” – üzeni a MÚOSZ a kormánynak.