Rendelkezésre áll tizenkétmilliárd euró uniós pénz, de a magyar bürokrácia lassúsága miatt nem tudtuk még lehívni – ezt mondta Orbán Viktor a zárkorú kötcsei beszédében a Szabad Európa információi szerint. A kormányfő arról is beszélt, hogy Magyar Péter fellépése után már nem elég „a régi ellenzékre” mutogatni, a Fidesznek szakpolitikai vitákat kell nyernie, ha sikeresen akar szerepelni a 2026-os választásokon.
Magyar Péter választási sikerével azonban ez már nem érvényes többé, ráadásul Orbán Viktor forrásunk szerint elismerte, hogy a Tisza Párt vezetője egyelőre eredményesen kényszeríti szakpolitikai vitákra a kormánypártot. „Meg kell nyerni ezeket a szakpolitikai vitákat. Meg kell nyerni azt a vitát, hogy ugyan sok mindenben kell még javítani a magyar egészségügy helyzetét, de ez akkor is jobb most, mint amilyen a kormányváltáskor volt, és folyamatosan azon dolgozunk, hogy mindig egyre jobb legyen. Mi tudjuk a legjobban, hogy ennek érdekében minek kell történnie. Ezeket a vitákat pedig nemcsak az egészségüggyel kapcsolatban, hanem a többi nagy területen is meg kell tudnunk nyerni” – idézte a Szabad Európa forrása a miniszterelnököt.
Orbán Viktor a beszámoló szerint bírálta egykori szövetségesét, Matolcsy Györgyöt is és nylvánvalóvá tette beszédében, hogy már nincs együttműködés az Magyar Nemzeti Bank elnökével, akinek 2025 márciusában jár le a mandátuma, igazából csak azt várják, hogy eljöjjön ez a dátum, és új jegybankelnököt nevezhessenek ki.
A kormányfő az atv.hu forrásai szerint - egyebek mellett - a gazdasági kilátásokat is felvázolta. Szerinte 2026-ig nem fog változni a covid okozta fölfordult gazdaságpolitikai helyzet, de ehhez alkalmazkodni kell, új gazdaságpolitika kell. Orbán Viktor zárt körben is a semleges gazdaságpolitikát nevezte a legfontosabbnak, szerinte nem szabad semelyik blokk mögé csatlakozni, minden irányba kell nyitni, utalt a konnektivitásra, a magyar gazdaság szemüvegén keresztül kell nézni mindent. A finanszírozási semlegességnél pedig Katart, Pekinget, Tokiót említette. A résztvevők elmondása szerint a miniszterelnök arról is beszélt, hogy új egyezség kell az emberekkel, ez a gazdasági semlegesség mögött teremthető meg. Az emberekben van bizonytalanság a jövővel kapcsolatban, kell egy cselekvési terv, a “békeköltségvetés” megvan a fiókban - nyugtatta meg a hallgatóságát a miniszterelnök, kijelentve: 2025-ben képesnek kell lenni a 3,5 százalékos gazdasági növekedésre. Ehhez nagyarányú béremelés kell, folytatódik a pedagógus béremelés is. Ezen túl meg kell kétszerezni a gyerekek után járó családi adókedvezményt - mondta az ATV szerint a miniszterelnök, aki egy kkv-program elindítását is szorgalmazta.
Ezek a tényleges tervek
Vasárnap délután Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldalán is közzétette a terveket.
A posztban a miniszterelnök azt írja, hogy 2025-ben 3 és 5 százalék közötti GDP-bővülésre van kilátás. Ez tempóváltást vetít előre, hiszen a magyar gazdaság a második negyedévben éves szinten mindössze 1,3 százalékos többletre volt képes, negyedéves összevetésben pedig recesszióban volt.
A posztból kiderül az is, hogy a miniszterelnök szerint "kell egy bérdinamika". A munkaadók és a munkavállalók egy nagyon dinamikus tárgyalást folytatnak éppen a következő évi bérekről.
Hozzátette: Ebből a kormány próbál kimaradni, de láthatóan egy nagyarányú béremelkedésben fognak megállapodni a szakszervezetek a munkaadókkal, amire a kormány majd ráüti a pecsétet – nyilván a mi pénzünket is be akarják ide vonni, ami most mellékes –, de jól láthatóan egy többéves, jelentős minimálbér-emelkedésről szóló tárgyalássorozat zajlik ebben a pillanatban.