Évi bruttó 18 518 880 forintot fizet a Miniszterelnökség Szili Katalin Kárpát-medencei autonómiatörekvésekért felelős miniszterelnöki főtanácsadónak „Tanácsadás a határon túli autonómia ügyében” tárgyban. Ez a kormány honlapjára feltöltött szerződéslistából derült ki.
Tavaly a K-Monitor derítette ki, hogy Szili Katalin tanácsaiért évi bruttó 13,7 millió forint közpénzt kap.
Ez alapján a volt szocialista, jelenleg kereszténydemokrata politikus több mint 35 százalékos, 4,8 millió forintos emelésnek örülhetett idén.
Szerettük volna megtudni a Miniszterelnökségtől, hogy a tavalyi járandóságot miért emelték meg, illetve hogy Szili Katalinnak konkrétan milyen tanácsait emelték be a napi munkába, ennek milyen nyomai vannak. Válaszaikkal bővítjük cikkünket.
Szili Katalin tavaly februárban lemondott a miniszterelnöki megbízotti tisztségéről, hogy megtarthassa kuratóriumi tagságát a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítványban, ám hogy, hogy nem, tavaly március elején miniszterelnöki főtanácsadóként újra kormányzati szerephez jutott – erről akkor a 24.hu írt.
Bár megbízotti posztját hátrahagyta, közszereplései alapján ugyanazt a munkát végzi, mint korábban.
Az MSZMP-től a KDNP-ig
Szili Katalin klasszikus pártkarriert futott be: még az MSZMP-ben kezdte, majd a rendszerváltás idején az MSZP egyik alapítója volt. Sokáig a szocialisták egyik erős embereként, az úgynevezett baranyai lobbi egyik vezetőjeként tartották számon.
1994-től egészen 2014-ig volt parlamenti képviselő, 2002 és 2009 közt az Országgyűlés elnöke, első nőként ezen a poszton. 2005-ben az MSZP őt jelölte köztársasági elnöknek, de az SZDSZ nem támogatta, így végül alulmaradt Sólyom Lászlóval szemben.
2010-ben, a Fidesz-KDNP győzelme után ő volt az egyetlen MSZP-s képviselő, aki részt vett a Trianon emlékülésen. Nem sokkal később kilépett a pártból. Akkoriban úgy fogalmazott: az MSZP-nek vége van, és új baloldali pártra lenne szükség. Új pártja azonban 2014-es választáson csak alig több mint tízezer szavazatot kapott.
Nem maradt azonban az út szélén, 2015-től az Orbán-kormány miniszterelnöki megbízottjaként majd főtanácsadójaként tevékenykedik. A kormánypártokkal a katolicizmus és a határon túli magyarok ügye jelentett számára közös pontot, olyannyira, hogy tavaly márciusban bejelentette: csatlakozik a KDNP-hez.