A Budapesti Erőmű Zrt.-ből felvett osztalék az egyetlen bevétele annak a Habony-közeli cégnek, amelyről májusban írta meg az olasz Domani lap, hogy 4,3 millió euróért (nagyjából 1,7 milliárd forintért) lombardiai luxusvillát vásárolt. Habár a pénz több cégen is keresztülment, mindössze 2 nap kellett csak hozzá, hogy végül a 6 milliárd forintos osztalék a cégháló mögött álló magántőkealapnál kössön ki. A Hvg360 végigkövette a pénz útját, menet közben pedig több, a NER köreiből ismert névbe botlottak.
A CHP Energia Zrt., a Kelenföldi Erőmű – és egy sor másik erőmű – anyavállalata tavalyi éves közgyűlésén a részvényesek arról döntöttek, hogy 40 millió eurónak megfelelő, az aznapi MNB-árfolyamon 15,4 milliárd forint osztalékot vesznek ki a cégből.
Az osztalék egy része, 6,2 milliárd forint két nappal később már a kormányfő tanácsadójaként ismert Habony Árpád köréhez sorolt Influentia Kft.-hez került.
Fotó: Youtube
A cég 2024-es beszámolójából pedig az derül ki, hogy az erőműből lecsorgó osztalékon kívül semmilyen számottevő bevétele nem volt. Az osztalékot ugyanakkor – 3 millió forint híján – továbbadta a közvetlen tulajdonosának, a Progressus Magántőkealapnak. A Progressus neve nem először bukkant fel: ez volt az az alap is, amely mindössze néhány nappal az előtt vásárolta be magát Rákosrendező területére, hogy megkötötték a magyar állam és az arab befektetők közötti szerződést a Mini-Dubajként emlegetett beruházásról.
A tulajdonosai kilétét elrejtő magántőkealap ebből 5,7 milliárd forintot hitelként adott vissza az Influentiának, ami ennek egy részét 1,9 milliárd forintot a beszámolója alapján ingatlanvásárlásra költött, ami nagyjából megfelel a varesei villa értékének.
Ahhoz, hogy az osztalék ilyen gyorsan jusson el az erőműt tulajdonló cégtől a magántőkealapba, több éves helyezkedésre volt szükség. A Habony Árpád közelében mozgó üzletemberek több cég adás-vételével szövevényes céghálót hoztak létre, a folyamatot a lap részletesen ismerteti.
Május elején írta meg az olasz Domani lap, hogy egy magyar kormányközeli kör az olasz–svájci határ melletti Varesében vásárolt 4,3 millió euróért egy luxusvillát. A tulajdonos pontos személyét egy magántőkealap közbeiktatása miatt nem lehet tudni, ugyanakkor az ügyletet lebonyolító szereplők Habony Árpád és Szalay-Bobrovniczky Kristóf környezetéből ismertek. Habár az olasz sajtó csak „Orbán-villaként” kezdte el emlegetni az ingatlant, annak tulajdonosa, az Influentia Kft. egy nyilatkozatban közölte: az ingatlan megvásárlása magáncélú ügylet volt, a politikához semmi köze.