6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2023. évi zárszámadási törvénytervezetből az derül ki, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) költségvetésében ugyan még nem költöttek a csádi misszióra, de már megemlítik jövőbeni feladatként. Azt pedig továbbra sem számszerűsítik, hogy a kormánytagok honvédségi repülőgépes útjai milyen összegre rúgtak. A nagyarányú fegyverkezést azonban jelentősen részletezik.

2023-ban a Szalay-Bobrovniczky Kristóf által vezetett minisztérium elsődleges feladata a haderő működőképességének fenntartása, professzionális jellegének erősítése, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program (HHP) kiemelt beszerzéseinek végrehajtása, valamint Magyarország nemzetközi szerepvállalásaiból és szövetségi kötelezettségeiből adódó, a HM tárcára háruló feladatok teljesítése volt. De az elmúlt évben fontos lett az önkéntes tartalékos rendszerek további fejlesztése az ország védelme békében és különleges jogrendi időszakban egyaránt, vagy a katonai nevelés fejlesztése a közoktatásban. És még a sportágazat is ide tartozik – áll a zárszámadási törvénytervezetben.

Azt még a civil lakosok is jól érzékelik, hogy az utóbbi időben milyen nagy fókusz került a honvédelmi feladatokra – akár költségszinten, akár kommunikációban. Ezt bizonyítja az is, hogy az eredeti 591 millió forintos kiadási előirányzat évközben 2,3 milliárd forintra emelkedett. Igaz, ebből végül „csak” 1,4 milliárdot használtak fel. 

Szeptember elején Orbán Viktornál járt Mahamat Idriss Déby Itnoval, a Csádi Köztársaság elnöke
Szeptember elején Orbán Viktornál járt Mahamat Idriss Déby Itnoval, a Csádi Köztársaság elnöke
Fotó: MTI

A zárszámadás hosszan sorolja többek között a haditechnikai eszközök beszerzésének aktuális állapotát: a nagyívű haderőfejlesztési program, a HHP – amely megvalósítása már 2017-ben elkezdődött, ám úgy tűnik, az orosz-ukrán háború alatt évről évre fokozódik. Még felsorolni is hosszú, mi mindenbe vágta bele a fejszéjét a honvédség, s mi mindenben tűzte ki a bővülést: fejleszti a helikopter- és harckocsikapacitást, a földi telepítésű légvédelmi rakétaképességet, a  légtérellenőrzést, a gépesített lövész képességet, a szállító repülőgépeket, a katonai reptereket, az MH raktározás/ellátási képességét, a különleges műveleti feladatokat, az ejtőernyős tudást, a tüzérségi és a precíziós csapásmérő és páncéltörő képességet, a katonai kibertér munkakörnyezetét, a kézifegyver programot, a légi elektronikai hadviselést, a felderítő, önvédelmi és drónelhárító képességet, valamint további NATO-részvétel közepette egy olyan hátországot  teremtene, amely önként, de tudatosan gondolkodik és tenni akar az ország biztonságáért.

Mindeközben 2023-ban több ütemben – nagyrészt kormányzati intézkedés hatására, melyet a kritikusok csak tisztogatásként emlegetnek – 670-ről 611-re csökkent a minisztérium létszáma. A Magyar Honvédség hivatalos hadserege jelenleg 34 200 fő, amit 2030. december 31-ig 37 650 főre szeretnének felduzzasztani. (Viszonyításképpen: a szlovák hadsereg 22 ezer főt, a román hadsereg 67 ezer főt, a lengyel hadsereg 200 ezer főt számlál, de utóbbi ország lélekszáma négyszer nagyobb a magyarnál).  

Tovább nőtt az MH vagyona, immár 517,4 millió forint, hiszen 2023-ban 43 ingatlan is a tárca vagyonkezelésébe került. 

Külföldi jelenlét: küszöbön a csádi misszió

A zárszámadás természetesen kitér a magyar honvédség külföldi szerepvállalásaira is. Mint írják: „A nemzetközi békemissziós és válságkezelő tevékenységek közül az MH KFOR (Balkán – Koszovó), az MH EUFOR (Bosznia-Hercegovina) kontingenseket, a Katonai Megfigyelőket (Nyugat-Szahara, Kongó, Grúzia), az ENSZ libanoni békefenntartó misszióját (UNIFIL), az iraki, valamint afrikai (Mali) szerepvállalásokat kell megemlíteni az MH külföldi katonai szerepvállalásai közözött.”

Kerestük a sokakat foglalkoztató csádi misszióról szóló információkat is, de érdekes módon nem itt, a külföldi jelenlét kapcsán, hanem a törvénytervezet egy másik pontján, szinte elrejtve írják:

„A Magyar Honvédség csádi katonai szerepvállalásáról szóló 23/2023. (XI. 6.) OGY határozat alapján a Honvéd Vezérkar válságkezelő és béketámogató műveletekben résztvevő szervezeti egységei 2023. november 30-ai hatállyal kiegészültek az új „Magyar Honvédség Afrika Kontingens”-sel, valamint az „MH V4 EU Harccsoport” és az „MH Védelmi Együttműködési Kezdeményezés EU Harccsoport” helyett egy egységes megnevezést alkalmaznak, nevezetesen az „MH EU harccsoportot”.

Bár a csádi misszióhoz tartozó költségtételt nem tüntetett fel a HM, azt mégis lehet tudni a Hungary Helps Ügynökség Nonprofit Zrt. tavalyi éves beszámolójából, hogy „a csádi humanitárius, képzési és fejlesztési központ létrehozására” 817 millió forintot adott a kormány. Ám ez nem a HM, hanem a Külgazdasági és Külügyminisztérium zárszámadásában szerepel. 

Tavaly egyébként az MH-KFOR kontingensre 4,1 milliárd, az iraki szerepvállalásra 1,4 milliárd, egyéb nemzetközi feladatokra 2,8 milliárd, nemzetközi gyakorlatokra és kiképzésekre 1,7 milliárd forint ment el.

A honvédség 2023-ban válságkezelő és békeműveleteket támogató kontingensek átlagos létszáma 735 fő volt, ami 2022-höz képest csökkenés. De a békeműveleti szerepvállalás fő irányát továbbra is az Egyesített Balkáni Hadszíntér jelenti – teszik hozzá. Pedig a Csádba tervezett 200 fős kontingessel együtt közel 1000 magyar katona fog külföldön szolgálni, miközben a szakértők is még mindig csak találgatják, Magyarországnak miért lett fontos Csád, ahol a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is szerephez jut. Fidel Amakye Owusu ghánai politikai és biztonsági elemző szerint Magyarország szemet vetett a nyersanyagokban bővelkedő Száhel-övezetre.

2023-ban egyébként 3 997 ideiglenes külföldi kiküldetésre kellett költenie a tárcának, de a csádi misszió beindulásával ez minden bizonnyal növekedni fog.

Továbbra is titok, hányszor használták az MH repülőgépeit

A Magyar Honvédség szállítórepülőivel kapcsolatos kiadásairól annyit közöl csak a tárca: tavaly honvédségi vezetők, kormánydelegációk, missziós váltások, nemzetközi gyakorlatok személyi állományának és anyagainak szállítása, valamint kiképzési repülések és MEDEVAC feladatokat hajtottak végre. De mint tudjuk, a Miniszterelnökség és a Honvédelmi Minisztérium között megkötött keretmegállapodás alapján a repülőutak adatai “honvédelmi és nemzetbiztonsági okból” 30 évig titkosak. A magyar honvédség 2018-ban vásárolt 4 repülőgépet, hivatalosan katonai célokra, ám azt rendszeresen használja Orbán Viktor, Szijjártó Péter és a kormány más tagjai sokszor nem hivatalos, hanem üdülési céllal. Mindez százmilliókba kerül az adófizetőknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!