4p

A romániai elnökválasztás első fordulóját egy olyan jelölt nyerte, Călin Georgescu, akiről a TikTokot nem használók aligha hallottak.

Sem a hagyományos média, sem a közvélemény-kutatók nem tartották esélyesnek, és még a „hagyományos” szélsőjobboldal jelöltje is meglepetést okozott: a várt második hely helyett csak negyedik lett. Teljes a káosz? Mi állhat a háttérben? — kérdezi laptársunk, a szintén a Klasszis Média lapcsoporthoz Privátbankár.

A látszólag a semmiből felemelkedő Călin Georgescu sikerében fontos szerepet töltött be a kínai közösségi média platform, a TikTok. Más szélsőséges politikusokhoz hasonlóan Georgescu is jártas a közösségi médiában, 1,6 millióan követik TikTok-fiókját, ahol videókat tett ki arról, ahogy templomba megy, dzsúdózik, futópályán fut és podcastokat készít. Alig néhány nappal a szavazás előtt TikTok-kampányt indított, amelyben az Ukrajnának nyújtott segélyek leállítását sürgette. Szkeptikusan szólt Románia NATO-tagságáról is. Nyugat-ellenes üzeneteit rendszeresen terjesztette a Kreml-barát közösségi média is — állapítja meg a Szabad Európa.

Végül Călin Georgescu mosolyoghatott a legjobban
Végül Călin Georgescu mosolyoghatott a legjobban
Fotó: Facebook/Calin Georgescu

 

A román elnökválasztás első fordulóját vasárnap, november 24-én tartották. A második forduló két héttel később, december 8-án, vasárnap lesz, az első két helyre befutott jelölt részvételével. A kettő között félúton, december 1-én, szintén vasárnap, parlamenti választásokat is rendeznek.

A hivatalos eredmények – az első hét jelölté – a következők:

  1. Călin Georgescu független jelöltként a szavazatok 22,94 százalékát szerezte meg. A közvélemény-kutatók nem sorolták az esélyes jelöltek közé, a média nem várta az első öt közé, 6-8 százalékos népszerűséget mértek nála.
  2. Elena Lasconi  jobbközép-liberális Mentsétek meg Romániát Unió (USR) jelöltje a szavazatok 19,98 százalékát szerezte meg. A közvélemény-kutatások úgy 14 százalék körülire mérték népszerűségét.
  3. Marcel Ciolacu 19,15 százalékkal épphogy lemaradt a második fordulóról, 2740 szavazat a különbség. A szociáldemokrata (PSD) kormányfőt várták az első helyre 25 százalékos támogatottsággal.
  4. George Simion 13,85 százalékot ért el. A szélsőjobboldali Szövetség a Románok Egységéért (AUR) jelöltjét várták második helyre 16 százalékos támogatottsággal.
  5. Nicolae Ciucă jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje 8,79 százalékot szerzett. Népszerűségét 14 százalék körülire tették.
  6. Mircea Geoană a PSD korábbi vezetője független jelöltként 6,32 százalékot ért el. Számára hozzávetőleg 9 százalékos eredményt mutattak a közvélemény-kutatások.
  7. Kelemen Hunor 4,5 százalékos eredménnyel, hozva a tőle elvárhatót, több magyarlakta megyében is az első helyet szerezte meg.

Mennyire legális?

Marcel Ciolacu román miniszterelnök kedden azt mondta, hogy felül kell vizsgálni Georgescu kampányának finanszírozását a TikTokon — számol be róla a Politico.

„Ez a rendszer, nem tudom mennyire legális, de értem, hogy hogyan használták. Ennek finanszírozási forrásait véleményem szerint ki kell vizsgálni,” — jelentette ki az elnökválasztás első fordulójának nagy vesztese.

Marcel Ciolacu kormányfő új távlatok után nézhet
Marcel Ciolacu kormányfő új távlatok után nézhet
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu

A kínai platform szerepe már az Európai Parlamentig is eljutott. Valérie Hayer, a liberális Renew Europe csoport vezetője azt követelte, hogy a TikTok vezérigazgatója jelenjen meg az Európai Parlament előtt, hogy válaszoljon a platformnak a vasárnapi romániai elnökválasztásban játszott szerepére vonatkozó kérdésekre, mivel szakértők több ezer hamis fiókkal kapcsolatos titkos tevékenységre figyelmeztettek a szavazást megelőzően.

Románia stabil nyugatbarátsága veszélybe került — emeli ki a The Guardian szerkesztőségi véleményében — Románia 1989 utáni történetének egyik legjelentősebb választási eredménye után.

A kevéssé ismert Georgescu második fordulós versenye egy Ukrajna-barát, jobbközép jelölttel tehát döntő regionális jelentőséggel bír.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!