Az orosz erők masszív rakétatámadásai következtében megrongálódott Ukrajna összes hő- és vízerőműve - írta Denisz Smihal ukrán miniszterelnök vasárnap a Facebookon."Jelentős áramhiány keletkezett Ukrajna energiarendszerében. Az ország ellen végrehajtott nyolc orosz rakétatámadási hullám után az összes hő- és vízerőmű megsérült, a nagyfeszültségű hálózati létesítmények 40 százaléka rongálódott meg különböző mértékben. Mindannyiunknak a tudatában kell lennünk, hogy ezt a telet jelentős villamosenergia-fogyasztási korlátozásokkal fogjuk átvészelni" - hangsúlyozta a kormányfő.
- Az ukrán kormány száz millió hrivnyát, azaz mintegy 1,08 milliárd forintot különített el a Poltava megyei Kremencsuk város hőellátó rendszerének helyreállítására. További 50 millió hrivnyát - 543 millió forintot - pedig az északkeleti Szumi megyének adtak a lerombolt infrastruktúra rendbehozatalára. Hozzátette, hogy a kormány összességében már több mint 5 milliárd hrivnyát, azaz 54 milliárd forintot utalt ki a régióknak helyreállításra.
- Az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolt még arról is, hogy az Ukrenerho áramszolgáltató társaság több mint 400 millió eurót kap a hálózati infrastruktúra helyreállításához szükséges létfontosságú berendezések beszerzésére. A forrásbevonás annak köszönhetően vált lehetővé, hogy a kormány 300 millió eurós EBRD-hitelre állami garanciát vállalt, amelyet a holland kormánytól kapott támogatás egészít ki - írta a vállalat vasárnapi sajtóközleményében.
- Volodomir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap telefonon beszélt Joe Biden amerikai elnökkel és megköszönte az eddigi "példátlan" mértékű amerikai katonai és gazdasági segítséget. Biden további támogatást ígért, különösen a légvédelmi rendszerek terén.
- Az ukrán államfő Emmanuel Macron francia és Erdogan török elnökkel is tárgyalt telefonon. Ezekről nem közöltek részleteket.
- Milos Zeman azt szeretné, ha Csehország továbbra is folytatná a segítségnyújtást az orosz agresszió sújtotta Ukrajnának. A Radiozurnál közszolgálati hírrádióban vasárnap este közvetített interjúban a cseh államfő úgy vélte: a biztonsági érdekeket ebben az esetben a gazdasági érdekek elé kell helyezni."Nemcsak Ukrajna van veszélyben, hanem a Cseh Köztársaság biztonsága is veszélyben van. Éppen ilyen megfontolásból az első pillanattól kezdve támogatom a segítségnyújtást Ukrajnának.Ezt nem lenne szabad korlátozni, ezt folytatni kell" - szögezte le.
- A svéd kormány újabb katonai segítségnyújtási csomagot fogadott el, ez már a kilencedik, s 50 százalékkal több, mint az előző. Paol Jonsson védelmi miniszter közölte: újabb típusú légelhárító rendszereket, régebbiekhez való alkatrészeket és lőszereket küldenek. A stockholmi parlament november 17-én döntött arról, hogy módosítja a költségvetést és összesen 287 millió dollár értékben szállít fegyvereket Ukrajnának.
- (MTI/UNN)