Kína pénteken jelezte, hogy „jelenleg értékeli” az Egyesült Államok kereskedelmi tárgyalásokra vonatkozó javaslatait – ez árnyalatnyi hangnemváltás Peking részéről, amely akár utat nyithat a kétoldalú egyeztetések előtt. A kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője közölte: „Az Egyesült Államok a közelmúltban több csatornán keresztül is üzent Kínának, hogy tárgyalni kíván. Kína jelenleg mérlegeli ezeket a javaslatokat.”
A CNN cikke szerint Peking eddig határozottan elutasító volt Donald Trump elnök vámháborújában és többször cáfolta Washington állításait, miszerint már folynak a tárgyalások. Most először nyilvánították ki, hogy a lehetőséget nem zárják ki. „Ha harc, akkor végigcsináljuk. Ha beszélgetés, az ajtó nyitva áll” – fogalmazott a szóvivő. Kína hangsúlyozta: a tárgyalások előfeltétele a vámemelések visszavonása.
„A vámháborút egyoldalúan az Egyesült Államok indította el. Ha valóban tárgyalni akar, őszinte szándékot kell mutatnia, és készen kell állnia a hibák helyrehozatalára.”
Marco Rubio külügyminiszter csütörtökön úgy nyilatkozott: a kínai gazdaság megszenvedte Trump vámjait, munkahelyek szűntek meg, ezért Peking „kapcsolatfelvételre törekszik”.
Az Egyesült Államok nemrég 145 százalékra emelte a kínai termékek vámját, Kína válaszul 125 százalékos vámot vetett ki amerikai importra. A kínai gyáriparban megrendelés-visszaesés és leállások történtek, áprilisban a gyáraktivitás 16 hónapja nem látott ütemben esett vissza. Bár egyes amerikai cégek – mint a Walmart és a Target – újra kapcsolatba léptek kínai beszállítókkal, sok üzem továbbra is tétlenül áll, és új piacokat keres, például Európában.
Az amerikai Nemzeti Kiskereskedelmi Szövetség szerint 2025 második felében az Egyesült Államokba irányuló import legalább 20 százalékkal eshet vissza, Kínából pedig akár 75–80 százalékkal.