A magyar miniszterelnök megszólalásának kezdetén elítélte az amszterdami zavargásokat, amelyek keretében izraeli fociszurkolókat támadtak meg a holland fővárosban. Hangsúlyozta, örül, hogy mindenki elfogadta a meghívást az informális ülésre, és megtiszteltetés számára, hogy az EU vezetőit is vendégül látták.
Kiemelte, közismert, hogy vannak az Európai Bizottság és Magyarország közt súlyos politikai konfliktusok, de most Ursula von der Leyen vendégként érkezett, és szavai szerint „a vendégnek kijár az udvarias fogadtatás és tisztelet”. A magyar miniszterelnök szerint az informális ülésen nem volt éles vita, azokat majd „megvívják Brüsszelben”.
Kijelentette, a versenyképesség kérdésében teljes volt az egyetértés, a magyar elnökség is erre fókuszált, és elfogadtak egy közös dokumentumot, ami a középpontba állítja a kérdést.
A Budapesti deklarációban a felek egyszerűsítési forradalom végrehajtását fogadták meg, így többek közt csökkentének a jelentési kötelezettségek számát. Hozzátette, 2030-ra az európai GDP 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják, tőkepiaci unió lesz.
Orbán Viktor egy európai védelmi ipari bázis létrehozásáról is beszélt, valamint versenyképességi tesztek lesznek.
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy mik a magyar elnökség további tervei, úgy fogalmazott, hogy van még pár meglepetés, de most nem erről akar beszélni.
Mi a helyzet Trumppal?
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy keveredhet-e Európa kereskedelmi háborúba Amerikával, Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy kemény tárgyalásokra számít Donald Trumppal, amelyeken ki kell állniuk majd magukért, de „ha elég jók vagyunk, jó megállapodást tudunk kötni”.