Ötvenhétmillió dollár, azaz több mint 20 milliárd forint – ennyibe kerül csak az Oscar-ceremónia megrendezése idén a WalletHub értesülései szerint. Ehhez ráadásként hozzájönnek a jelöltekre fordított dollármilliók, az eseményen résztvevők megjelenésének költségei és egyéb, promócióra is szánt összegek – írja az idei Oscar-gálát kiveséző cikkében a Business Insider.
Idén minden jelölt egy 125 ezer dollár értékű ajándéktáskát kap, ami luxuskozmetikumokat és konyhai eszközöket, válogatott ínyencségeket, szépészeti kezelésekre szóló utalványokat, valamint svájci és St. Barts-i utazásra szóló vouchereket rejt. Ezeket a “repicsomagokat” egyébként nem a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia finanszírozza, hanem egy Los Angeles-i székhelyű marketingügynökség.
Csak az 50 ezer négyzetméternyi vörös szőnyeg, amit a díjátadónak otthont adó Los Angeles-i Dolby Színházban és környékén leterítettek, közel 25 ezer dollárba került, és 18 ember dolgozott rajta nagyjából 600 órát. Az olyan kiadás, mint például az Oscar-díj előállítási költsége viszont meglepő módon eltörpül a már említettek mellett: a nyerteseknek járó aranyozott szobrok darabja mindössze 400 dollár.
Reklámok és divatkreációk
Mivel az Oscar-gála – a díjazott filmeken és alkotókon kívül – leginkább az üzletről és a külsőségekről szól, a kezdetektől komoly iparágak épültek köré és táplálkoznak belőle.
Egy 30 másodperces, a díjátadó alatt futtatott reklám például közel 2 millió dollárba kerül a hirdetőknek. Ez a tavaly átlagosan 20 millió néző által követett esemény volumenéhez és kereskedelmi értékéhez képest is tekintélyes összeg. Becslések szerint ezzel a gálát élőben közvetítő amerikai ABC tévétársaság legalább 120 millió dolláros reklámbevételre tesz szert.
Mivel a világ évről évre árgus szemekkel figyeli a vörös szőnyegen felvonulókat, presztízskérdés, hogy a sztárok melyik tervező kreációját, kiegészítőit viselik és milyen ékszereket választanak az alkalomra. Egy hollywoodi sztár Oscar-outfitje átlagosan 1,5 millió dollárba kerül: ez egy A-listás színésznő esetében viszont akár 10 millió dollár is lehet – a kimondottan erre az alkalomra kölcsönzött ékszerekkel együtt. Ebben Lady Gaga énekesnő-színésznő viszi a prímet, akinek 2019-ben egy 128 karátos sárga gyémánttal díszített Tiffany & Co. nyaklánc lógott a nyakában.
And the Oscar goes to ….
2023-ban egy időben mutattak be két kasszasikert is: az Oppenheimer című életrajzi drámát és a műfajában homlokegyenest eltérő, akció-vígjátékként aposztrofált Barbie-filmet. Eközben a filmiparban dolgozók munkáját nagyban nehezítette a bérek és járulékok miatt kialakult – 118 napig húzódó – hollywoodi színész- és forgatókönyvíró-sztrájk. Mindennek ellenére azonban erős mezőny csap össze a 23 kategóriában kiosztott díjért.
Az egyik legnagyobb esélyes: Oppenheimer
A legtöbb jelöléssel idén az Oppenheimer büszkélkedhet. Christopher Nolan atomkorszak hajnalán játszódó életrajzi drámáját 13 kategóriában jelölték: behúzhatja egyebek mellett a legjobb filmnek, rendezőnek és főszereplőnek járó díjat is. Az atombomba atyjaként elhíresült J. Robert Oppenheimer fizikus megformálásáért az ír színész, Cillian Murphy januárban már bezsebelte a legjobb férfi főszereplőnek járó Golden Globe-díjat, Nolan pedig ugyanezt a legjobb rendezésért. Így ők nagy Oscar-esélyesnek számítanak. Murphy egyébként eddig öt Nolan-filmben játszott, de ez az első főszerep, amit a rendező ráosztott.
Az IMDb filmes adatbázis triviagyűjteményéből egyebek mellett kiderül, hogy Christopher Nolan mindössze három hónap alatt végzett a háromórás film előkészítésével, amit végül 57 nap alatt forgattak le. Ezalatt közel 18 kilométernyi IMAX filmtekercset használtak el.
Amint az a filmmel kapcsolatos interjúkból megtudható, a színészek egytől-egyig komolyan vették a munkát, és szerettek a rendezővel dolgozni. Robert Downey Jr. például – akit a legjobb mellékszereplő kategóriában szintén Oscar-díjra jelöltek – a londoni bemutatón elmondta, hogy “ez a legjobb film, amiben valaha játszott”.
Box Office-adatok szerint a nagyjából 100 millió dolláros költségvetésű Oppenheimer üzleti szempontból is kifizetődőnek bizonyult, a júliusi premier óta ugyanis közel egymilliárd dolláros bevételt hozott.
A nagy rivális: Szegény párák
Az Emma Stone főszereplésével forgatott Szegény párák nem sokkal marad el az Oppenheimertől 11 jelölésével. A görög filmrendező, Jórgosz Lánthimosz Magyarországon forgatott drámája – amelyben egy Frankenstein-szerű tudós sajátos módszereivel hoz vissza az életbe egy fiatal nőt –, szintén versenyben van a legjobb filmnek és rendezőnek járó díjért, míg főszereplőként az alakításáért Golden Globe-díjat már besöprő Emma Stone, mellékszereplőként pedig Mark Ruffalo nyerhet Oscart. Előbbinek ez lenne a második aranyszobrocskája.
Jórgosz Lánthimosz alkotásai nem átlagos mondanivalójukról és látványvilágukról ismertek. A rendező ezúttal festett díszleteket használt a régi idők hollywoodi hangulatának megidézésére, a forgatások pedig javarészt egy hangstúdióban zajlottak. Hogy a színészek teljesen át tudják adni magukat szerepüknek, és minden gátlásuktól megszabadulhassanak, a forgatás előtt hetekig különféle improvizációs játékokban vettek részt. Emma Stone egyébként harmadszor dolgozott együtt Lánthimosszal. És ne feledkezzünk el a jelenleg több mint 105 dolláros bevételnél járó film magyar vonatkozásáról sem: Mihalek Zsuzsát berendezőjeként jelölték Oscar-díjra.
A nyerő páros: Martin Scorsese és Leonardo DiCaprio
Martin Scorsese legújabb, négy órás történelmi drámája, a Megfojtott virágok tíz jelölést kapott – egyebek mellett a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb női főszereplő és férfi mellékszereplő kategóriában. Más kérdés, hogy ebből mennyit vált majd szobrocskára az erős mezőnyben. Érdekesség, hogy míg Leonardo DiCapriót – akinek ez a hetedik, Scorsesével közös filmje –, nem jelölték, ám a női főszereplőt, Lily Gladstone-t és Robert de Nirót igen. Utóbbi a legjobb mellékszereplőnek járó díjért versenyez. Martin Scorsese pedig máris történelmet írt: 81 évesen ő a legidősebb, aki rendezőként megkaphatja a szobrot.
Az 1920-as évekbe kalauzoló, megtörtént eseményeket feldolgozó filmben az oszázs indiánok és az olajvagyonukat elrabló fehérek egyenlőtlen küzdelme elevenedik meg egy különös szerelmi történettel. Amint az az IMDb oldaláról kiderül, a női főszerepet alakító, addig ismeretlen Lily Gladstone éppen pályamódosításon gondolkodott, amikor a koronavírus-járvány kellős közepén Zoom-beszélgetésre invitálták Martin Scorsesével. Ahogy Leonardo Dicaprio később elmesélte: a rendező Lily szemébe nézve ösztönösen tudta, hogy ő a megfelelő a szerepre és azonnal ki is választotta.
Ami pedig az anyagiakat illeti: 200 millió dolláros költségével ez a legdrágább életrajzi film, amit valaha forgattak. Az első napon közel 9,5 millió dolláros bevételt hozott. Leonardo DiCaprio pedig karrierje legnagyobb gázsiját tehette zsebre: összesen 30 millió dollárt kapott.
Nem szabad megfeledkezni a Barbie-ról sem
Greta Gerwig ikonikus Mattel-babáról szóló vígjátéka 2023 legnagyobb kasszasikere lett: közel 1,5 milliárd dolláros bevételt hozott, és nem mellékesen nyolc Oscar-jelölést kapott. Versenyben van egyebek mellett a legjobb film és a férfi mellékszereplő-kategóriában. Ugyan a Barbie-t alakító női főszereplő – egyben producer, Margot Robbie – nem fért az Oscar-mezőnybe, nincs oka búslakodásra: becslések szerint ugyanis 50 millió dollárt keresett a filmmel.
A rendező, Greta Gerwig szintén nem kapott Oscar-jelölést, ám számos elismerést bezsebelt. A Barbie lett az első olyan, milliárd dolláros bevételi álomhatárt átlépő film, amit kizárólag nő rendezett. Noha azt gondolnánk, hogy Gerwig gyerekkorában megszállott Barbie-rajongó lehetett, valójában ennek ellenkezője igaz: édesanyja lebeszélte róla, hogy a szőke babával játsszon.
Nem így Margot Robbie, aki igazi Barbie-fan. Az ő kérésére került például a filmbéli Barbie-házba csúszda. Érdekesség, hogy a szerepet eredetileg nem is neki, hanem a Wonder Womanként ismertté vált Gal Godotnak szánták, aki nem vállalta azt.
A férfi főszerepet alakító Ryan Gosling elmondása szerint azután tudta elképzelni magát Ken szerepében, miután meglátta, hogy lánya Ken babája arccal a sárban fekszik egy széttrancsírozott citrom mellett.
Az Oscar-jelöltek listáján természetesen nem csak az említett filmek, alkotók és színészek szerepelnek. De hogy a sztárparádé, a csodás ruhaköltemények, a végtelenül hosszú, “szórakoztató műsor” és a könnyes köszönőbeszédek mellett tartogat-e bármilyen szempontból is meglepetést az idei díjátadó, hamarosan kiderül. A 96. Oscar-gála műsora helyi idő szerint vasárnap este 19 órakor (magyar idő szerint hétfő hajnalban) kezdődik.