3p

Japán az Ázsiai Fejlesztési Bankkal (ADB) együttműködve 110 milliárd dollárt fog felajánlani ázsiai infrastruktúra-fejlesztési programok finanszírozására a következő öt évben - jelentette be Abe Sindzó japán kormányfő csütörtökön.

A Tokió által felajánlott összeg valamivel nagyobb, mint a Kína kezdeményezésére hasonló célból létrehozott, Japán és az Egyesült Államok által élesen bírált Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bank (AIIB) 100 milliárd dolláros tervezett törzstőkéje.

Abe csütörtökön azt hangsúlyozta, hogy Tokió célja a "hosszú távú, minőségi és innovatív infrastruktúrafejlesztés" elősegítése, és a szigetország kész megosztani tapasztalatait és technológiáit kevésbé fejlett szomszédjaival olyan területeken is, mint például a környezetvédelem és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése.

Ez utóbbival megfigyelők szerint a japán kormányfő egyértelműen az AIIB-vel állította szembe programját, miután Tokió és Washington egyebek mellett azért bírálta a kínai tervet, mert az új bank szerintük nem fordít majd kellő figyelmet a környezeti hatások felmérésére és a fenntarthatóság biztosítására.

A japán kormányfő emlékeztetett arra, hogy országa már eddig is jelentős összegekkel támogatta a térségbeli beruházásokat, és a most bejelentett összeg 30 százalékos növekedést jelent az előző ötéves időszakban nyújtott finanszírozáshoz képest.

A Japán által felajánlott 110 milliárd dollár felét japán kormányzati szervek, másik felét a Tokió és Washington által irányított ADB programjain keresztül osztják szét. Ezen kívül Abe további 33 milliárd dollárt ajánlott fel a magántőke közcélú beruházásokba való bevonásának támogatására, más néven PPP-beruházásokra.

Elemzők szerint a japán bejelentés egyértelműen kihívás Kína és az AIIB felé: Tokió az értékelések szerint így akarja védeni, illetve megerősíteni gazdasági és politikai pozícióit a Kínától gazdaságilag egyre jobban függő, ám Kína egyes külpolitikai lépéseivel szemben egyre inkább gyanakvó kelet-ázsiai térségben.

Bár Tokiót Peking felkérte az AIIB-hoz való csatlakozásra, Japán az Egyesült Államokhoz hasonlóan egyelőre elutasította ezt. Japán és Kína képviselői június 6-án egyeztetnek az AIIB kérdésében, de megfigyelők szerint valószínűtlen, hogy Tokió belépjen az új bankba.

Elemzők korábban az amerikai és a japán külpolitika súlyos kudarcaként, sőt egyesek a gazdasági világrend Peking általi gyökeres átformálásának kezdeteként értékelték, hogy az AIIB-hez 57 alapító tag csatlakozott, köztük Washington több szövetségese, így például Nagy-Britannia, Franciaország és Németország is. Magyarország közölte, hogy nem alapító tagként csatlakozik az AIIB-hoz.

Ugyanakkor közgazdászok arra is felhívták a figyelmet, hogy - amint azt csütörtöki beszédében Abe is elismerte - az utóbbi időben a regionális hatalmak által felajánlott összegek eltörpülnek ahhoz képest, hogy az ADB egy jelentése szerint 2020-ig 8 ezer milliárd dollárra lenne szükség a dinamikusan fejlődő Kelet-Ázsia infrastrukturális igényének kielégítésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!