3p

Mintegy 142 milliárd forint devizaforrás áll a kis-, közepes- és nagyvállalatok rendelkezésére exportkapacitásaik bővítésére a következő egy évben, az EXIM kereskedelmi bankokkal kötött keretmegállapodásainak köszönhetően. A keret a hitelintézetek igénye alapján bővíthető.

A szerdán aláírt együttműködési megállapodás szerint a programban részt vevő hitelintézetek megújítják az EXIM-mel kötött két éven túli futamidejű, kedvezményes kamatozású refinanszírozási szerződéseiket. A megállapodást Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára, Urbán Zoltán, az Eximbank (EXIM) vezérigazgatója és a programhoz csatlakozott 15 hitelintézet képviselője írta alá.

Szabó László az aláírás előtt kiemelte: a megállapodás hatékonyan szolgálja a kormány külgazdaság-politikájának stratégiai céljait, köztük azt, hogy Európában Magyarországon legyen a legmagasabb az export aránya a GDP-hez mérten. Fontos, hogy a kis- és közepes vállalatok (kkv) aránya növekedjen az exportban, ezért ösztönözni kell a külpiaci megjelenésüket. Hozzátette, bízik abban, hogy a keretmegállapodások elősegítik az exportáló kkv-k számának és arányának növekedését.

Urbán Zoltán, az EXIM vezérigazgatója elmondta, a hitelintézeti együttműködések kiemelt jelentőségűek számukra, jelenleg a kedvezményes EXIM-források mintegy 74 százaléka így jut el a hazai vállalkozásokhoz. Az Eximbank az első fél évben közel 20 százalékos növekedést ért el, június végéig 139 milliárd forint új hitelt folyósított a bank, az év végéig tervezett új kihelyezés 327 milliárd forint. Az év végére 774 milliárd forintos állománnyal számolnak.

A refinanszírozási állomány a tervek szerint idén átlépi az 500 milliárd forintot, amiből 400 milliárdot tesz ki az év végéig a két éven túli export előfinanszírozó termék, amely kedvező és hatékony finanszírozási forma a kkv-k számára.

A kereskedelmi banki partnereken keresztül, euróban és dollárban igénybe vehető exportcélú előfinanszírozási program előnye többek között, hogy áru- és szolgáltatásexport, feldolgozott mezőgazdasági termékek, valamint az exportőrök mellett azok beszállítói is finanszírozhatóak. Az egyszerűsített dokumentációs igényű és gyosított ejárásrendű, két éven túli, fix kamatozású, CIRR (Commercial Interest Reference Rate) alapú konstrukcióban a finanszírozást a jelenlegi kondíciók mellett euróban 0,84 és 4,1 százalék közötti éves kamattal lehet igénybe venni.

A programhoz a következő hitelintézetek csatlakoztak: a Budapest Bank, CIB Bank, Commerzbank, Erste Bank, FHB Bank, Gránit Bank, KDB Bank Európa, K&H Bank, MKB Bank, NHB Bank, Oberbank AG magyarországi fióktelepe, OTP Bank, Raiffeisen Bank, Takarékbank, UniCredit Bank Hungary.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!