3p

Jövőre várhatóan nem lesz növekedés a magyar gazdaságban, de a következő két évben már "látható fellendülés" kezdődik az európai felzárkózó térségben, elsősorban a külső kereslet várható erősödésének hatására, és ez 2013 után valószínűleg a magyar gazdaság növekedését is beindítja - jósolták pénteken ismertetett átfogó előrejelzéseikben londoni pénzügyi elemzők.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai közölték: felülvizsgált új prognózisuk stagnálást valószínűsít a magyar gazdaságban 2013 egészére. A ház eddigi előrejelzésében még 0,5 százalékos jövő évi magyar GDP-növekedés szerepelt.

A JP Morgan londoni elemzői szerint a felülvizsgálatot elsősorban a magyar pénzügyi szektor növekvő adóterhei indokolják, amelyek valószínűleg erősítik a magyarországi bankok kockázatkerülését és csökkentik készségüket a magánszektor hitelellátására.

A ház módosította a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rövid távú kamatpályájára adott előrejelzését is. A JP Morgan londoni elemzői közölték, hogy a jelenlegi recessziós környezetben most már 1,00 százalékpontnyi további MNB-kamatcsökkentést - így 5,00 százalékig csökkenő alapkamatot - várnak 2013 közepéig. A cég eddig 5,50 százalékos jegybanki kamatszintet jósolt a jövő év közepére.

A JP Morgan londoni közgazdászai szerint ha sok devizahiteles csatlakozik az árfolyamgát-programhoz, az emelheti az MNB tűrésküszöbét a gyengébb forintárfolyammal szemben, mivel így az esetleges forintgyengülés kisebb hatást gyakorolna a háztartások pénzügyi mérleghelyzetére. Ennek alapján a ház elemzői azt jósolták, hogy ha magas lesz a részvétel az árfolyamgát-programban, akkor növekedne az esélye annak, hogy az MNB 5 százalék alá csökkenti alapkamatát, még forintgyengülés esetén is.

Egy másik globális bankcsoport, a Goldman Sachs (GS) londoni elemzői is azt közölték pénteki térségi prognózisukban, hogy jövőre nem számítanak növekedésre Magyarországon, utána azonban fokozatos élénkülést várnak.

A GS közgazdászai 2013-ban globálisan is gyenge kezdetet valószínűsítenek, főleg az amerikai költségvetési megszorítások körüli bizonytalanság és az euróövezet recessziója miatt, a jövő év második felétől, és különösen 2014-től azonban egyre szélesedő bázisú globális fellendülésre számítanak. Ennek fő hajtóerejét a GS előrejelzési modellje szerint az Egyesült Államok és a nagy felzárkózó gazdaságok adják, de a cég szerint 2013 után a központi euróövezeti gazdaságok is visszatérnek a még inflációs kockázat nélkül fenntartható hosszú távú növekedési pályájukra.

A ház szerint Közép-Európa felzárkózó gazdaságai közöl az idén Magyarország és Csehország lesz recesszióban; a Goldman Sachs elemzői a magyar gazdaságban 1,5 százalékos, Csehországban 1,0 százalékos GDP-visszaesést jósolnak 2012 egészére.

A GS előrejelzése szerint azonban 2012-ben mindkét ország kikerül a recesszióból, és 2014-től már "jobban látható" ütemben kezdenek növekedni.

A cég Magyarországon jövőre stagnálással, 2014-re 1,2 százalékos, 2015-re 1,5 százalékos, 2016-ra 1,7 százalékos gazdasági növekedéssel számol pénteki elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!