3,7 százalékkal esett vissza az épületek építményfőcsoport volumenindexe szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest. Éves összevetésű negatív adatra utoljára 2013 januárjában volt példa.
Komoly növekedésre pedig vélhetően a jövőben sem lesz kilátás, hiszen az új szerződések értéke is 22 százalékkal alacsonyabb a 2013 szeptemberi értéknél, a teljes szerződésállomány pedig 13 százalékos mínuszt mutat.
Az egyéb építmények kategóriát, amelyben az utak, közművek, vasúti fejlesztések is beletartoznak, még viszi a lendület, ugyanis 17,3 százalékkal nagyobb volumenű építkezés folyt szeptemberben, mint egy évvel korábban.
A teljes szerződésállomány még mindig komoly, 35,9 százalékos pluszt mutat, bár ez jócskán elmarad az év eleji 80 százalék feletti éves többletekhez képest. A visszaesés okát az új szerződések állományában kell keresni, amely bizony már június óta mínuszban van, szeptemberben 34,4 százalékkal kevesebb új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. Mint az már az augusztusi adatokon is látszott, még nem indultak be az új uniós ciklus pénzei, illetve szeptemberben már csak egy választás volt hátra, így a látványfejlesztéseknek egyre kisebb jelentőségük lett.
Ha az építőipar egészét nézzük, bár a 7,3 százalékos többlet szép, a növekedés dinamikája érezhetően lassul. Az év első felében ugyanis nem volt ritka a 20 százaléknál nagyobb volumennövekedés. A szeptemberi szám ráadásul az előző hónaphoz viszonyítva is 1,5 százalékos visszaesést jelent, bár ebből a szezonális hatások miatt nem lehet hosszabb távú következtetéseket levonni.
Az építőipar termelői árai 2014. III. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,0 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 2,8, az egyéb építmények építése ágazatban 1,8, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban 1,7 százalékkal nőttek az árak.
mfor.hu