"Az akcióterv harmadik forrása a hatékonyabb adóbeszedés. Ennek részleteit eddig nem fejtette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium - az [origo] birtokába került friss, minisztériumi számítás is azt mutatja, az innen érkező forintok bizonytalanok. A dokumentumban nem túl életteli érveket sorakoztat fel a szaktárca, a felsorolt számokkal együtt is minimum kétséges, hogy a kabinet képes lehet behozni a remélt 180 milliárdot" - olvasható az internetes portálon.
A kiemeli: "az adóhivatal olyan hatalmas szervezet, hogy biztosan lehet még racionalizálni" - lényegében ezzel érvel az NGM a mellett, hogy a hatóság belső hatékonyságának javításával 17 milliárd forintot tudnak spórolni. Hogy ez mit jelent pontosan, arra vonatkozóan csak általános terveket fogalmaz meg a tárca. "Felmérik, milyen tevékenységeket lát el gyenge hatékonysággal a hivatal, köztük lehetnek, amelyeket kiszerveznek, az informatikát pedig még inkább segítségül hívják a napi munkavégzés során. Így a felszabadult embereket át lehet csoportosítani hivatalon belül" - foglalja össze az elemzés részleteit az [origo].
Az emberek és cégek által felhalmozott adóhátralék tavaly év végén 540 milliárd forintra rúgott. A hátralék negyede, közel 140 milliárd forint két hónapon belüli tartozásnak számít, itt van a legnagyobb esély enyhíteni az állam kárát inkasszóval, lefoglalással, végrehajtással - derül ki az [origo] cikkéből. Ezek ma is létező, de adócsalással működő vállalkozások. A tervek szerint 10 százalékkal kell csökkenteni a működő adóalanyok által felhalmozott adósságállományt - "hogy miért lenne reális egy pont ekkora mérséklés, a dokumentum nem indokolja meg. Az NGM ceruzája vastagon fogott, mert ettől - és az új hátralék kialakulásának megakadályozásából - 45 milliárd forintot remélnek" - írják.
Ezen túlmenően 25 milliárdot hozna még az új szabályrendszer, mint például az adóregisztrációs eljárás, a fordított áfa kiterjesztése, illetve további 25 millirád folyna be annak eredményeként, hogy jön az áfaösszesítő, a cégeknek le kell jelenteniük, kitől vettek árut, és kinek adtak el.
A 177 milliárd forinthoz hiányzó 60 milliárdot pedig az NGM szerint az teremtené elő, hogy "az adózók tisztában lesznek vele, mennyi új, a fentiekben jelzett eszköze van az adóhivatalnak, hogy harcoljon a csalók ellen. Miután mindenkit árgus szemekkel figyelnek majd az ellenőrök, kevesebben próbálnak meg ügyeskedni, hirtelen fehéredni kezd a gazdaság" - írja a portál.
mfor.hu