4p

A gazdasági válságból akár jól is ki tudnak jönni a vállalatvezetők, hiszen ilyenkor a fontosabb dolgokra fókuszálhatnak, megválhatnak a kevésbé hatékony kollégáktól, ráadásul az alkalmazottak ebben az időszakban igyekeznek a legtöbbet kihozni magukból, és kreatívabbakká válhatnak. Az mfor.hu ezúttal a "Sikeres vezető" konferencián járt, amelyen neves hazai menedzserek számoltak be arról, milyen kihívásokat látnak a mostani krízishelyzetben.

"A krízis a vezető számára lehetőséget jelent, hiszen ilyenkor jó esélyt kap arra, hogy rég eltervezett dolgokat hajtson végre a veszteségek csökkentése érdekében" – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Figyelő és a Heti Válasz Sikeres vezető című konferenciáján szerdán. A nehéz gazdasági helyzet segít meghozni olyan döntéseket, amelyek már amúgy is időszerűek, legyen szó gazdasági vagy személyi kérdésekről.

Simon Zsolt, a Mediaedge:cia reklámügynökség ügyvezető igazgatója viszont óva intett attól minden vezetőt, hogy ebben a helyzetben elkezdjen kapkodni. Mint mondta, a bérek befagyasztása és a bónuszok csökkentése az ellenkező hatást is kiválthatja, és visszavetheti a cég fejlődését. Szerinte ennél fontosabb a konfliktusmegoldás: az a jó főnök, aki előre látja, mik lehetnek a válság következményei, és képes az adott helyzetből a legjobbat kihozni.

Ki lehet használni például azt is, hogy a munkatársak egy ilyen környezetben kreatívabbakká válnak. Ezt tapasztalta Várdy Zoltán, a TV2 vezérigazgatója is, akinek az elmúlt hetek nagy tanulságát jelentette, hogy mindig van tartalék a rendszerben. A válság egyik előnye lehet az is, hogy a menedzsment ebben az időszakban valóban azzal foglalkozik, ami igazán fontos az üzlet sikeressége érdekében.

Ápolni kell a kollégák lelkét

Ugyanakkor a krízis és annak hatásai a vállalat "lelkét" negatívan érinthetik. Nem elég tehát a cég vezetésével foglalkozni, az emberek lelkivilágára is oda kell figyelni, fűzte hozzá.

Ezzel szemben Szentkuti László, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója azt vallja, hogy nem törvényszerű a dolgozók elbizonytalanodása - feltéve ha érzik, hogy a vállalatvezető mellettük áll, és a cég hajója jó irányba megy. Ehhez az kell, hogy a felsővezetés is vállaljon felelősséget, és legyen következménye rossz döntéseiknek, hiszen akkor az alkalmazottak látják: nem csak a kisembert érintik a nehézségek.

A vezetői kihívásokat taglaló kerekasztal-beszélgetésen jelen voltak a gazdasági válságot legelőször megérző ágazat, a bankszektor képviselői is. Az elmúlt időszakban sokat lehetett hallani arról, hogy a jelenlegi krízis miatt újra kell szabályozni a bankrendszert. Heim Péter, az Aegon Magyarország Zrt. elnök-vezérigazgatója viszont kételyének adott hangot ezzel kapcsolatban, mondván, mindig máshonnan jön a pofon, így egy új, tökéletesebb rendszerben is kialakulhat akár a mostaninál nagyobb válság is.

Ugyanakkor szerinte nagyon sok múlhat az emberi tényezőn, a vezetők döntésein. Úgy látja, most is azok a bankok fognak megmenekülni, amelyek első emberei látták a korai figyelmeztető jeleket. Nem az agyonszabályozottság lehet a megoldás, ennél sokkal fontosabb, hogy olyan emberek töltsék be a vezető pozíciókat, akik jó döntéseket tudnak hozni, vélte.

Hogyan fogjuk visszafizetni az IMF-hitelt?

Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogyan vészelheti át a magyar gazdaság ezt a nehéz időszakot, a beszélgetésen részt vevő sikeres vállalatvezetők hasonló megoldásokat látnak. Heim Péter szerint nálunk sokkal tovább tarthatnak a krízis hatásai, hiszen egy beteg gazdaságnak nehezebb lesz ebből kigyógyulnia, és nagyon sok múlik a kormány és a felelős politikusok döntésein.

Az eddigi rövid távú intézkedéseket helyénvalónak találták a menedzserek, bár volt, aki - a nem megfelelő környezet miatt - kritikát fogalmazott meg az olyan célokat illetően, mint a keresletélénkítés és a jegybank gyors pénzteremtési szándéka. Ehelyett a korrupció nagyarányú visszaszorításában és az adó-, illetve kiadáscsökkentésben látnak lehetőséget arra, hogy a magyar gazdaságba életet lehessen lehelni.

A kormánynak fel kellene mutatnia, milyen forrásokból fogjuk visszafizetni a válság miatt felvett hitelt - hívta fel a figyelmet Balázs László. (Magyarország összesen 25 milliárd dollár hitelt vett fel, ami a Valutaalap 15,7, az EU 8,1 és a Világbank 1,3 milliárd dolláros kölcsönéből tevődik össze - a szerk.)

A Magyarországi Volksbank Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint most még egyáltalán nem látni, hogyan fogunk erre jövedelmet képezni. Ehhez rengeteg lépést kell megtenni: költségcsökkentésre, bevételnövelésre, beruházásokra van szükség, és arra, hogy nagyjából hárommillió embert vonjunk be a munkaerőpiacra, tette hozzá.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!