Miért fordult az Alkotmánybírósághoz a VOSZ? A nyúl és a vadász esete.
- Nemsokára hozzáférhetők lesznek a regionális fejlesztési források, készen vannak az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatai. Ezekből a pénzekből komoly munkahelyteremtő beruházások valósulhatnak meg. A források hatékony felhasználása érdekében azonban még "meg kell tanulnunk pályázni".
- Egyes szakértők szerint a magyar vállalatok rosszabb helyzetben vannak az összehasonlítási alapot szolgáló környező országokhoz képest. Milyen megoldás létezik ebben a helyzetben?
- Sokat segítene egy esetleges járulékcsökkentés, de ez még nem vonna maga után automatikusan munkaerő-felvételt. Fontos lenne az újabb és újabb lehetséges külpiacok felkutatása a magyar áru számára állami és vállalati szinten egyaránt. Ez az, ami a foglalkoztatási számokat is megdobná. A hazai termékek például a gyógyszeripar, az információtechnológia, a finommechanika és a gépgyártás terén is versenyképesek lehetnek az országhatárokon kívül.
Támogatni kellene az egyszerűen hozzáférhető hiteleket is, a Széchényi-kártya kezdeményezés is ezt a célt szolgálja. Nagy lehetőség az országnak, hogy egyre több multinacionális vállalat helyezi szolgáltató központját hozzánk. Szintén ösztönzést érdemelnek a turisztikai és logisztikai centrummá válásra irányuló törekvések.
- A jelenlegi helyzet olyannyira különbözik a korábbiaktól, hogy az összesítés elmarad.
- A VOSZ akkori rendezvényén Hiller István, a szocialista párt elnöke úgy fogalmazott:"Két ütemben vállaljuk a munkabérhez kapcsolódó közterhek, járulékok csökkentését: 2007-ig 3, 2009-ig pedig további 2 százalékponntal." Tudjuk, hogy ezek a terhek azóta emelkedtek. Nem ér meg ez az ellentmondás néhány gondolatot?
- Ha már itt tartunk, azt is érdemes felidézni, hogy az ellenzék képviselői is egytől egyig konstruktív együttműködést ígértek. Hát ennek is nagyon szerettünk volna a tanúi lenni...
Jelenleg a jövőre és a haladásra fektetnénk a hangsúlyt: ha látjuk, hogy konzekvens és jó irányba haladnak a gazdasági szerkezetátalakítások, támogatjuk a kezdeményezéseket. Az elindított programokra, például a pedagógusok és a felsőoktatási intézmények számának csökkentésére, a rokkant-nyugdíjazási rendszer átalakítására mind megérett az ország.
Kritikai észrevételeink természetesen vannak. Hiányoltuk a szociális partnerekkel való szorosabb együttműködést a reformok kidolgozásánál. A megszorító intézkedések bejelentésénél nem látszódtak a program hosszú távú következményei, de ezek lassan kikristályosodnak. A bevételnövelés minden eszközével nem értünk egyet, a rendszerben megjelentek olyan "sunyi kis adók", amelyeket a jövőben ki kell iktatni.
Tiltakozásképpen az Alkotmánybírósághoz fordultunk az elvárt adó intézménye miatt, ugyanis ez a passzus azt feltételezi, hogy a vállalkozások eleve elrejtik a jövedelmüket. A minimálbér kétszerese után fizetendő járulékok ellen is szót emeltünk: egy normális piacgazdaságban nem kérhetik a nyúltól, hogy álljon a vadász elé...
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Választási Demján-kvíz Dáviddal, Hillerrel, Kunczéval és Orbánnal
Még nincs döntés az új szabadságolási rendszerről
A bliccelők és rokkantak országa lettünk