3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden harmadik európai kis- és középvállalkozás fennmaradását a késedelmes fizetések fenyegetik – derül ki az Intrum Justitia éves Európai Fizetési Jelentéséből. A felmérés azt mutatja, hogy a KKV-kat Európa-szerte korlátok közé szorítja a nagyvállalatok likviditáskezelése.

A késedelmes fizetések, csakúgy, mint a hosszú fizetési határidők Európa-szerte gondot okoznak a vállalkozásoknak. Az Intrum Justitia nemzetközi pénzügyi szolgáltató cég éves Európai Fizetési Jelentésében 9440 társaságot kérdeztek meg számláik rendezésének idejéről, valamint gazdasági helyzetükről. A felmérésből jól látszik, hogy minden harmadik KKV, valamint minden negyedik nagyvállalat több munkavállalót tudna felvenni, ha számláit gyorsabban kiegyenlítenék, vagyis a nagyobb fizetési fegyelemben jelentős munkahelyteremtő potenciál rejlik. A kutatásból az is kiderül, hogy valójában 7,7 millió európai társaság tudna több embert alkalmazni, ha rövidebb időn belül megkapná kintlévőségeit.

"Egyértelműen a piac hibája - amely több millió európai munkalehetőségébe kerül -, hogy a nagyvállalatok szándékosan arra kényszerítik a kis- és középvállalkozásokat, hogy a cash-flowjukat finanszírozzák. Ötből két KKV nyilatkozott úgy, hogy a késedelmes fizetések akadályozzák a társaság növekedését. Az a tény, hogy a nagyvállalatok a náluk jóval kisebb beszállítóikat használják a saját likviditáskezelési folyamataik finanszírozására, nem csak helytelen, de a társadalomban is egyensúlyvesztést okoz" – emelte ki Mikael Ericson, az Intrum Justitia vezérigazgatója.

A KKV-k 45 százaléka hosszabb fizetési határidőt is elfogad, mint ami számára megfelelő lenne, 35 százalékuk pedig azt állítja, hogy az erre vonatkozó kérés nagy multinacionális vállalatoktól származik. Közel kétharmaduk (63%) véli úgy, hogy "a szándékos késedelmes fizetések" a határidőn túli fizetések fő okai, és úgy gondolják, hogy ez a probléma egy újszerű hozzáállással, megfelelő irányelvek kialakításával nagyrészt megoldható lenne.

A kései fizetések és a hosszú fizetési határidők a különböző méretű vállalkozásoknak egyaránt gondot okoznak, azonban a KKV-k különösen sérülékenyek. 28 százalékuk állításuk szerint nem alkalmaz bankgaranciát, hitelbiztosítást, hitelképesség-ellenőrzést, előlegfizetést, adósságbehajtást vagy faktorálást a behajthatatlan adósságok elleni védelemként. Ugyanez az adat a nagyvállalatok esetében csupán 9 százalék.

Magyarországon a megkérdezett vállalkozások közül ötből három (61%) nyilatkozott úgy, hogy kényszerültek már a tervezettnél hosszabb fizetési határidő elfogadására, míg Európában a válaszadók közel fele (46%) vélekedett hasonlóképp. A magyar cégek közül majdnem minden ötödik (18%) úgy látja, hogy a késve fizetők száma csökkenni fog a következő 12 hónap során, míg Európában ez a szám 11 százalék. A hazai társaságok csupán 3 százaléka prognosztizálja, hogy az adósok száma emelkedik majd a jövőben. Mindemellett még mindig kevés vállalkozás él a kintlévőség kezelés lehetőségével, a felmérésben résztvevők csupán 12 százaléka adja át kintlévőségeit követeléskezelőnek, míg Európában szinte minden második cég (49%) megteszi ezt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!