5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lakosság jelentős összegeket helyezett át bankbetétekből befektetési alapokba az idén az első negyedévben, ezért a forintbetét állomány 3,6 százalékos csökkenésén belül a lakossági betétállomány 4,4 százalékkal mérséklődött, míg az intézményi megtakarítások 8,2 százalékkal emelkedtek - áll a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) negyedéves Regiszterében.

A befektetési alapok vagyona 11,5 százalékkal, míg a BAMOSZ Regiszter által érintett vagyonkezelt kör 6,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.

Az információt szolgáltató vagyonkezelők és a BAMOSZ saját adatai alapján az intézményi megtakarítások teljes állománya 2010. március végén 8.849 milliárd forintot tett ki piaci értéken.

A vagyonkezelésben lévő eszközökön belül a befektetési jegyek mértéke jellemzően nőtt az elmúlt időszakban, s már a teljes vagyonkezelt vagyon 16,3 százalékát teszi ki. A nettósított vagyonkezelt vagyon - 4.607 milliárd forint - a nettó intézményes megtakarítások - 7.841 milliárd forint - 58,75 százalékát teszik ki.

Az évezred eleje óta a vagyonkezelt vagyonok csaknem hét és félszeresükre, a letétkezelt vagyonok pedig több mint nyolcszorosukra nőttek.

Továbbra is a pénztárak és a biztosítók a vagyontulajdonosok két meghatározó intézményi csoportja. A BAMOSZ adatai alapján a gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok és a magánszemélyek vagyona a teljes vagyonkezelt állomány 1,5-2 százaléka körül volt az utóbbi időben, és trendszerűen csökkent, míg az egyéb intézményi befektetők (alapítványok, betétbiztosítási és befektető-védelmi alapok) adták a nem pénztári és biztosítói vagyonok nagyobb részét (a teljes vagyonkezelt állomány 4-5 százalékát).

Az összes kezelt vagyon több mint háromötöde pénztári, további közel harmada pedig biztosítói vagyon - hosszútávon a nyugdíjpénztárak által vagyonkezelésbe adott vagyon aránya trendszerűen nőtt, míg a biztosítóké fokozatosan csökkent, és ez a trend a negyedévben is jelentkezett, mivel a pénztári vagyonok gyorsabban bővültek a biztosítói vagyonoknál. A kezelt vagyon legnagyobb hányada, 3.386 milliárd forint a pénztárak (elsősorban nyugdíjpénztárak) számára kezelt vagyon.

A biztosítói vagyonon belül a befektetésekhez kötött biztosítások, a unit linked termékek részére kezelt vagyon a negyedévben az egyéb biztosítói vagyonoknál gyorsabban nőtt, a negyedév végére az összes kezelt vagyon 11,6 százalékát tette ki. Az egyéb befektetők vagyona szintén nőtt, bár arányuk némileg csökkent, a negyedév végén 7 százalék volt.

A negyedévben az összesített részvényarány a pénztáraknál 34,8 százalékra csökkent, ezzel szemben nőtt a hazai betétek, és diszkontkincstárjegyek aránya. Csökkent viszont az államkötvényeké, a hazai állampapírok együttesen a pénztári portfoliók 52,9 százalékát jelentik.

"A befektetési jegyek aránya a pénztári portfoliókon belül 28,4 százalék volt az első három hónapban, ami továbbra is azt erősíti, hogy a külföldi befektetések jelentős részben a költséghatékonyság és kockázatkezelés szempontjából előnyösebb megoldást kínáló befektetési alapokon keresztül valósulnak meg." - magyarázta Temmel András.

A negyedévben a részvénypiacok, különösen a BÉT lendületesen erősödött: a részvények hozama ismét meghaladta a magyar állampapírokét, igaz az állampapírok hozama is elérte a 7 százalékot. A piaci mozgások eredményeként a negyedévben a pénztári vagyonkezelt vagyonok piaci értéke átlagosan 7,3 százalék körüli mértékben bővülhetett, míg a vagyon 7,5 százalékkal nőtt, ami azt mutatja, hogy a negyedévben 5 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba. Megjegyzik, hogy a Regiszter indulása óta számított hat évben (a 2008-as év válság generálta veszteségeivel együtt is) 7,5 - 8,5 százalékos hozamot érhettek el a pénztárak.

A biztosítói vagyonok kisebb részét a unit-linked termékek teszik ki - ez az összesített adatok alapján 641 milliárd forint -, míg a nagyobb részt az egyéb biztosítói vagyonok (például a biztosítási tartalékok) jelentik - melyek negyedév végén 1.095 milliárd forintot tettek ki.

A negyedév során a unit-linked portfoliókban nőtt a hazai, míg csökkent a külföldi részvények aránya, az együttes arány összességében 48,6 százalékra mérséklődött. Nőtt a hazai bankbetétek, a diszkontkincstárjegyek és az államkötvények, esett viszont a hazai egyéb kötvények aránya. Emellett a külföldi, kötvénytípusú eszközök aránya is nőtt. A külföldi befektetések elsősorban befektetési jegyeken (nagyobb részt külföldi alapokon) keresztül történtek - a befektetési jegyek aránya 57,8 százalék volt az év első három hónapjában.

A unit-linked termékek esetében a nagyobb részvényarány miatt a negyedéves piaci teljesítmények átlagosan 7,5 százalék körüli hozamot eredményezhettek, a vagyon 9,9 százalékos bővülése tehát azt jelentette, hogy a negyedévben az előző negyedévek tőkekivonása után ismét 15 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a unit-linked termékekbe.

A biztosítók vagyona (a unit-linked termékeket leszámítva) a negyedév alatt 1,3 százalékkal nőtt, ami a 6,1 százalék körüli átlagos piaci teljesítmény figyelembevételével azt mutatta, hogy a negyedévben a biztosítói vagyont ismét jelentős tőkekivonás csökkenthette.

Az egyéb kezelt portfoliók vagyonának több mint 84 százaléka továbbra is magyar állampapírokban található.

Az egyéb portfoliókezelt vagyonok a negyedévben átlagosan 6 - 6,2 százalék körüli hozamot érhetett el, ennél az 5,3 százalékos negyedéves vagyonbővülés kisebb mértékű, azaz a negyedévben 2,5 -3 milliárd forint tőkekivonás történhetett az egyéb portfoliók esetében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!