A jelenleg adómentes természetbeni juttatások 25 százalékkal adóznak jövőre - ez derül ki a gazdasági bizottság által kedden benyújtott és a költségvetési bizottság által is támogatott módosító javaslatból. A pillanatnyilag véglegesnek tűnő verzió szerint a kedvezményes adóztatású körben marad az üdülési csekk a minimálbér összegéig - azzal, hogy azt csak üdülési és művelődési célra lehet felhasználni -, a melegétkezési utalvány - 12 ezer forintról 18 ezer forintra emelve a kedvezményesen juttatható mértékét -, az utazási bérlet és a képzések költsége.
Emellett a kedvezményes körbe kerülnek az önkéntes pénztári munkáltatói befizetések is, ám az egészségpénztári befizetések a minimálbér harminc százalékáig, a nyugdíjpénztári befizetések pedig a minimálbér feléig lennének 25 százalékos adóztatásúak. Meglepő változás azonban, hogy a munkáltató által fizetett internethasználat nemhogy kedvezményes, hanem egyenesen adómentes lesz. A fuvarozói lobbi is sikeres volt, az üzemanyag-megtakarításból származó bevétel ugyanis adómentes marad, de legfeljebb százezer forint összegig.
Az egyes igénybevételi korlátok beiktatásával és a korábbiak meghagyásával nem vezetik be a természetbeni juttatások általános, 400 ezer forint összegű korlátját. Az átmeneti szabályok között azt is tartalmazzák a módosítók, hogy az idén kibocsátott utalványokra még az idei szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha azokat csak jövőre használják fel. Vagyis az üdülési csekkeket még a szélesebb körben lehet felhasználni.
Az áfatörvény is tartogatott egy komoly meglepetést: ezek szerint sikert ért el az évek óta tartó turisztikai lobbi, a kereskedelmi szálláshelyek után ugyanis 18 százalék áfát kell majd fizetni júliustól. A minimálbért felváltó, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat által nyilvántartott lista alapján kialakítandó elvárt adóalap kiszámításával kapcsolatban is lesz némi finomítás: ezek szerint később a listát - amely most csak életkor szerint differenciál - területi alapon is finomítani fogják. Megyei és fővárosi differenciálást javasol ugyanis a bizottsági módosító, írja a Napi Gazdaság.