3p

A World Economic Forum 62 ország pénzügyi rendszereinek fejlettségét rangsorolta, ahol hazánk három helyet javítva a 44. helyet szerezte meg. A pénzügyi stabilitás tekintetében viszont az 57. lett Magyarország.

A World Economic Forum Financial Development Report készítői 62 országban vizsgálták a pénzügyi rendszer gazdasági növekedést támogató tényezőit hét szempont alapján: az intézményi rendszer, az üzleti környezet, a pénzügyi stabilitás, a banki és pénzügyi szolgáltatások minősége, a nem-banki pénzügyi szolgáltatások minősége, a pénzpiacok fejlettsége, valamint a pénzpiaci szolgáltatások hozzáférhetősége.

Három helyet javítottunk

Magyarország 2011-ben még a 47. helyen volt a pénzügyi rendszerének fejlettsége tekintetében - akkor még 60 ország szerepelt a listán, idén a 62 országot tartalmazó rangsor 44. helyét szerezte meg hazánk. 

A lista első öt helyezettjét tekintve nem történt változás tavalyhoz képest. Továbbra is Hong Kong a legfejlettebb pénzügyi rendszerrel rendelkezik, a második helyen tartja pozícióját az Egyesült Államok, a harmadik az Egyesült Királyság, negyedik Szingapúr és ötödik Ausztrália.

A lista legvégén Venezuela áll, mely tavaly még az 59. volt, őt előzi meg sorrendben Nigéria, Tanzánia és Ukrajna. Ha pedig már szóba került Ukrajna, érdemes megnézni azt is, hogy a velünk szomszédos országok hol állnak idén a rangsorban. Szlovákia akárcsak tavaly, idén is a 38. helyet szerezte meg, Csehország egy helyet rontva a 35. legfejlettebb pénzügyi rendszerrel bír, Lengyelország is 4 helyet esett vissza, így idén már csak a 37.

A pénzügyi stabilitásban az 57. helyen állunk

A pénzügyi rendszer fejlettségének mutatója, mely egy 1-től 7 pontig terjedő skálán rangsorolja az országokat, hét fő pillérre támaszkodik. Ezek alapján további rangsorokat állítottak össze, melyekből hármat kiemelünk.

Első pillér az intézményi környezet, mely tekintetében Magyarország a 27. legfejlettebbnek számít a maga 4,53 pontjával a megszerezhető 7-ből. Az élen Szingapúr áll 6,24 ponttal, őt követi az Egyesült Királyság 6, és Norvégia 5,98 ponttal. A legkevesebb pontot Venezuela, Banglades és Ukrajna szerezte.

Második pillér az üzleti környezet. Ebből a szempontból hazánk a 62 ország közül a 26. helyet szerezte meg a 4,71 pontjával, tehát a középmezőny elejéhez tartozik. Az élen, akárcsak az első pillér esetében, Szingapúr áll megelőzve Hong Kongot és Dániát.

A harmadik pillér pedig a pénzügyi stabilitás, melynek szempontjából igen kedvezőtlen helyre rangsorolták Magyarországot. A 62 ország között ugyanis csak az 57. helyen állunk a megszerezhető 7 pontból 3,24-gyel. Olyan országokat vannak már csak mögöttünk, mint (sorrendben) Törökország, Argentína, Ukrajna, és a súlyos gondokkal küzdő Portugália, illetve a rangsor legvégén álló Görögország, melynek pénzügyi stabilitását mindössze 2,14 pontra értékelték a riport készítői.

Ebben a rangsorban az élen Szaúd-Arábia áll 6,11 ponttal, mellyel még Svájcot és Szingapúrt is megelőzi.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!