A World Economic Forum Financial Development Report készítői 62 országban vizsgálták a pénzügyi rendszer gazdasági növekedést támogató tényezőit hét szempont alapján: az intézményi rendszer, az üzleti környezet, a pénzügyi stabilitás, a banki és pénzügyi szolgáltatások minősége, a nem-banki pénzügyi szolgáltatások minősége, a pénzpiacok fejlettsége, valamint a pénzpiaci szolgáltatások hozzáférhetősége.
Három helyet javítottunk
Magyarország 2011-ben még a 47. helyen volt a pénzügyi rendszerének fejlettsége tekintetében - akkor még 60 ország szerepelt a listán, idén a 62 országot tartalmazó rangsor 44. helyét szerezte meg hazánk.
A lista első öt helyezettjét tekintve nem történt változás tavalyhoz képest. Továbbra is Hong Kong a legfejlettebb pénzügyi rendszerrel rendelkezik, a második helyen tartja pozícióját az Egyesült Államok, a harmadik az Egyesült Királyság, negyedik Szingapúr és ötödik Ausztrália.
A lista legvégén Venezuela áll, mely tavaly még az 59. volt, őt előzi meg sorrendben Nigéria, Tanzánia és Ukrajna. Ha pedig már szóba került Ukrajna, érdemes megnézni azt is, hogy a velünk szomszédos országok hol állnak idén a rangsorban. Szlovákia akárcsak tavaly, idén is a 38. helyet szerezte meg, Csehország egy helyet rontva a 35. legfejlettebb pénzügyi rendszerrel bír, Lengyelország is 4 helyet esett vissza, így idén már csak a 37.
A pénzügyi stabilitásban az 57. helyen állunk
A pénzügyi rendszer fejlettségének mutatója, mely egy 1-től 7 pontig terjedő skálán rangsorolja az országokat, hét fő pillérre támaszkodik. Ezek alapján további rangsorokat állítottak össze, melyekből hármat kiemelünk.
Első pillér az intézményi környezet, mely tekintetében Magyarország a 27. legfejlettebbnek számít a maga 4,53 pontjával a megszerezhető 7-ből. Az élen Szingapúr áll 6,24 ponttal, őt követi az Egyesült Királyság 6, és Norvégia 5,98 ponttal. A legkevesebb pontot Venezuela, Banglades és Ukrajna szerezte.
Második pillér az üzleti környezet. Ebből a szempontból hazánk a 62 ország közül a 26. helyet szerezte meg a 4,71 pontjával, tehát a középmezőny elejéhez tartozik. Az élen, akárcsak az első pillér esetében, Szingapúr áll megelőzve Hong Kongot és Dániát.
A harmadik pillér pedig a pénzügyi stabilitás, melynek szempontjából igen kedvezőtlen helyre rangsorolták Magyarországot. A 62 ország között ugyanis csak az 57. helyen állunk a megszerezhető 7 pontból 3,24-gyel. Olyan országokat vannak már csak mögöttünk, mint (sorrendben) Törökország, Argentína, Ukrajna, és a súlyos gondokkal küzdő Portugália, illetve a rangsor legvégén álló Görögország, melynek pénzügyi stabilitását mindössze 2,14 pontra értékelték a riport készítői.
Ebben a rangsorban az élen Szaúd-Arábia áll 6,11 ponttal, mellyel még Svájcot és Szingapúrt is megelőzi.
mfor.hu